ЗСУ потрібні не менше 60 РСЗВ, щоб переломити хід війни – Арестович
Реактивні системи залпового вогню зараз є ключовим запитом України

Військовий радник офісу президента України Олексій Арестович в інтерв'ю The Guardian сказав, що вважає реактивну артилерію зброєю, яка «змінює правила гри». Але нинішні масштаби постачання від західних країн, за його словами, є недостатніми. Арестович каже, що Україні потрібно 60 одиниць РСЗВ, щоб мати шанс перемогти росію. А це набагато більше за те, що досі було обіцяно Британією та США.
“Якщо ми отримаємо 60 таких систем, то російські війська втратять будь-яку можливість кудись просуватися, вони стануть як укопані. Якщо ми отримаємо 40 – вони просуватимуться вперед, хоч і дуже повільно, з великими втратами. Якщо 20 – вони продовжуватимуть наступ з більшими втратами, ніж зараз”, – заявив Арестович.
Як стало відомо напередодні, Британія відправить ЗСУ установки М270, здатні вражати цілі на відстані до 80 км високоточними ракетами.
Прем'єр-міністр Борис Джонсон підкреслив, що Британія не може «стояти осторонь, поки російська далекобійна артилерія стирає з лиця землі міста».
Британський уряд не повідомив, скільки ракетних установок вирушить до України. За даними ВВС, поки що йдеться про три одиниці M270. Українські військові пройдуть у Британії курс навчання з використання цих установок.
Минулого тижня США оголосили про постачання Україні своїх реактивних систем залпового вогню M142 HIMARS. Це модернізований та полегшений «брат» установок M270. Вашингтон поки що відправляє Києву всього чотири такі установки, а також ракети до них, здатні вражати цілі на відстані понад 65 км. У США очікують, що навчання українських військових триватиме близько трьох тижнів, зазначив заступник міністра оборони США Колін Каль.
За даними Міжнародного інституту стратегічних досліджень, армія США загалом має 363 ракетні установки HIMARS і 225 ракетних установок M270, а морська піхота США – ще 47 одиниць, у той час як в арсеналі Великої Британії є 35 власних версій M270, що свідчить про можливість більш масштабних поставок в Україну.
Українські «військові продовжуватимуть гинути, а ми продовжуватимемо втрачати позиції», особливо якщо країни, які мають десятки одиниць РСЗВ, «вирішують пожертвувати чотири або п'ять», наголосив Арестович.
ЗСУ має і свої реактивні системи залпового вогню, які використовувалися на фронті. Це, зокрема, українські комплекси «Вільха», створені на базі радянського «Смерчу». Скільки пускових установок і ракет залишилося в арсеналі ЗСУ через три з половиною місяці бойових дій, невідомо.
ЗСУ зараз у невигідному становищі через брак важких озброєнь, каже французький військовий експерт із Фонду стратегічних досліджень Венсан Турре. Він зазначає, що, порівняно з першою фазою війни, характер бойових дій змінився. Наразі ключову роль відіграє саме артилерія, якій не вистачає ЗСУ, аби змінити співвідношення сил.
Низка країн уже відправила Україні ствольні артилерійські установки. На фронті ЗСУ вже застосовують серед інших американські M777 та французькі САУ «Цезар», що стріляють на 40 км. Перевага реактивної артилерії в порівнянні з гарматною – дальність стрілянини, але ще й точність, що дозволяє знищувати важливі об'єкти в глибині тилу. За рівнем точності західні РСЗВ перевершують російські ракети, каже Венсан Турре.
Нагадаємо, путін грозиться застосувати засоби ураження по тих об'єктах, «по яких ще не влучали», у випадку продовження постачання Україні зброї.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].