Розвідка США знає про українську армію та її стратегію значно менше, ніж про російську - NYT

Розвідка США знає про українську армію та її стратегію значно менше, ніж про російську - NYT

Українські посадовці визнали, що вони не розповідають американцям усього

Розвідка США знає про українську армію та її стратегію значно менше, ніж про російську - NYT
фото ЗСУ

Президент України Володимир Зеленський майже щодня публікує у соцмережах оновлену інформацію про російське вторгнення; вірусні відео демонструють ефективність західної зброї у руках українських силовиків.

Але, незважаючи на потік цих новин для громадськості, американські спецслужби мають менше інформації, ніж їм хотілося б, про операції України, і мають набагато краще уявлення про російські збройні сили, її заплановані операції, її успіхи і невдачі, за словами нинішніх і колишніх посадовців, на яких посилається The New York Times.

Уряди часто приховують інформацію від громадськості з метою оперативної безпеки. Але ці інформаційні прогалини в уряді США можуть ускладнити для адміністрації Байдена ухвалення рішення про військову допомогу, пише видання.

Посадовці США, на яких посилається NYT, заявили, що український уряд надав їм мало секретних брифінгів або подробиць про їхні оперативні плани, а українські офіційні особи визнали, що вони не розповідають американцям усього.

Звичайно, розвідувальна спільнота США збирає інформацію майже про кожну країну, включаючи Україну. Але американські шпигуни зазвичай зосереджують свої зусилля зі збору інформації на ворожих урядах, таких як росія, а не на нинішніх друзів, таких як Україна. І хоча Росія була головним пріоритетом для американських шпигунів упродовж 75 років, коли справа дійшла до українців, Сполучені Штати зі зрозумілих причин не шпигували за українським урядом.

Результатом, за словами колишніх чиновників, стали деякі білі плями.

“Чи дісно ми багато знаємо про те, як справи в Україні? – каже Бет Саннер, колишній високопосадовець розвідки. – Чи можна знайти людину, яка з упевненістю скаже вам, скільки військ втратила Україна, скільки техніки втратила Україна?»

Навіть не маючи повного уявлення про військову стратегію та ситуацію в Україні, адміністрація Байдена просуває нові можливості, такі як системи реактивної артилерії, про які президент Байден оголосив минулого тижня. Україна очікує на прибуття потужніших західних систем озброєння, оскільки обидві сторони у війні зазнають великих втрат на сході України.

Деякі європейські розвідки кажуть, що Україні буде важко, якщо взагалі можливо, повернути собі землю, яку Росія захопила після лютневого вторгнення, але спецслужби США налаштовані менш песимістично, кажуть чиновники. Проте в обороні України є тріщини, а питання щодо стану українських збройних сил та стратегії на Донбасі залишаються для Сполучених Штатів не зовсім ясними.

Авріл Д. Хейнс, директор національної розвідки, заявила на слуханнях у Сенаті минулого місяця, що «дуже важко сказати, який обсяг додаткової допомоги Україна може прийняти”.

Вона додала: «Насправді, у нас більше інформації, напевно, з російського боку, ніж з українського».

Одне з ключових питань полягає в тому, до яких дій Зеленський має намір закликати на Донбасі. Там Україна стоїть перед стратегічним вибором: вивести свої війська чи ризикувати їх оточенням із боку росії.

Останніми днями Україна надала більше інформації. У неділю Зеленський відвідав лінію фронту та назвав бойові дії у Сєвєродонецьку – місті, яке є ключовим для контролю над Донбасом, – «надзвичайно складними». 

Він також визнав, що кожного дня гине до 100 українських солдатів і розповів, що росія захопила п'яту частину країни.

«Імовірно, йдуть дебати про те, чи варто відвести війська, які можуть опинитися в пастці, якщо вони залишаться», – каже Стівен Біддл, професор міжнародних відносин Колумбійського університету. – Зеленському доведеться пояснити це якось українському народу.

Є ще одна причина неповної інформації щодо України.

Сполучені Штати надають Україні регулярні оперативні зведення розвідданих про місцезнаходження російських військ, інформацію, яку українці використовують для планування операцій та ударів, а також для зміцнення своєї оборони.

Але навіть у розмовах на високому рівні з головою Об'єднаного комітету начальників штабів генералом Марком Міллі або міністром оборони Ллойдом Остіном українські посадовці діляться лише своїми стратегічними цілями, а не детальними оперативними планами. За словами американських чиновників, секретність України змусила представників збройних сил та розвідки США спробувати дізнатися про все, що вони можуть, з інших країн, що діють в Україні, навчань з українцями та публічних коментарів Зеленського.

Україна, за словами чиновників, хоче створити образ сили як для громадськості, так і країн-партнерів. Влада України не хоче ділитися інформацією, яка може свідчити про ослаблення рішучості або створювати враження, що вони можуть не перемогти. По суті, українська влада не хоче надавати інформацію, яка могла б підштовхнути США та інших їхніх західних партнерів до уповільнення поставок зброї.

(Звичайно, українці не завжди такі обережні. Зеленський якось публічно оголосив, що міністр оборони Ллойд Остін та держсекретар Ентоні Блінкен прибувають до Києва з візитом, що США намагалися зберегти в таємниці).

За словами доктора Біддла, Україна має вагомі причини не говорити відкрито про свої сили чи військову стратегію.

«Я не впевнений, що на користь американської чи української громадськості, щоб українці прямо повідомляли про свої втрати, якщо в результаті це посилить військовий наступ росії, – сказав доктор Біддл. – Але це означає, що ми насправді не знаємо обох сторін історії».

За словами високопоставленого американського чиновника, Сполучені Штати мають більш точні оцінки російських втрат і втрат техніки. Розвідувальне управління Міністерства оборони, наприклад, вважає, що кількість українських солдатів, загиблих у бою, аналогічна російським, але має набагато нижчий рівень впевненості у своїх оцінках українських втрат.

За словами доктора Біддла, картина американських чиновників про жорстоку війну, в якій жодна зі сторін не досягла рішучого прогресу, здається точною. Проте інформація про втрати українців, техніку та моральний стан неповна.

«Уся справа в цілях росії і перспективах росії для досягнення цих цілей, – зазначає Саннер. – Ми говоримо не про те, чи зможе Україна перемогти їх. А про те, що нас чекає черговий провал розвідки».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло