Російська контрабанда золота із Судану фінансує путінську війну в Україні - CNN

Російська контрабанда золота із Судану фінансує путінську війну в Україні - CNN

Щоб зберегти контрабанду золота, росія організувала переворот у Судані

Російська контрабанда золота із Судану фінансує путінську війну в Україні - CNN
Фото: DR

Через кілька днів після того, як москва розпочала свою криваву війну з Україною, російський вантажний літак готувався до зльоту на злітно-посадковій смузі в столиці Судану Хартумі. У документах літака було вказано, що він завантажений печивом. Взагалі-то Судан не експортує печиво.

Між офіційними особами Хартумського міжнародного аеропорту розгорілися суперечки. Вони побоювалися, що огляд літака викличе невдоволення проросійського військового керівництва країни. Попередні численні спроби оглянути підозрілі російські авіаносці були невдалими. Врешті-решт офіційні особи вирішили заглянути в літак.

Всередині трюму під різнокольоровими коробками з печивом були заховані дерев'яні ящики з найціннішим ресурсом Судану – золотом, близько тонни.

Цей лютневий інцидент, про який офіційні особи розповіли CNN, є одним із щонайменше 16 відомих російських рейсів контрабанди золота з Судану, третього за величиною виробника дорогоцінного металу в Африці, за останні півтора роки.

Численні інтерв'ю з суданськими та американськими чиновниками, а також безліч документів, переглянутих CNN, малюють картину ретельно розробленої російської схеми розграбування багатств Судану у спробі захистити росію від західних санкцій та знайти кошти на війну в Україні.

Також є докази того, що росія почала змову з військовим керівництвом Судану, що дозволило мільярдам доларів у вигляді золота обійти суданську державу і позбавити бідну країну сотень мільйонів державних доходів.

Натомість росія надала потужну політичну та військову підтримку військовому керівництву Судану, яке жорстоко придушує продемократичний рух у країні.

Росія активно підтримала військовий переворот у Судані в 2021 році, який повалив перехідний продемократичний уряд.

«Ми давно знали, що росія експлуатує природні ресурси Судану», – сказав CNN колишній чиновник США, знайомий із цією справою. – Щоб зберегти доступ до цих ресурсів, росія сприяла військовому перевороту».

Допомога росії суданським військовим охоплює весь спектр від навчання та підтримки розвідки до спільного отримання вигоди від вкраденого в Судані золота.

У центрі цієї quid pro quo між москвою та військовою хунтою Судану стоїть Євгеній Пригожин, російський олігарх і ключовий союзник путіна.

Він контролює ПВК «Вагнер» – воєнізоване угруповання, пов’язане з тортурами, масовими вбивствами та грабежами в кількох охоплених війною країнах, включаючи Сирію та Центральноафриканську Республіку (ЦАР).

У Судані Пригожин контролює компанію Meroe Gold (вона знаходиться під санкціями США), яка видобуває золото, одночасно постачаючи зброю та навчаючи армію та воєнізовані формування країни.

«Через Meroe Gold або інші компанії, пов’язані з Пригожиним, він розробив стратегію грабування економічних ресурсів африканських країн», – розповів Денис Коротков, слідчий з Лондонського Центру Досьє, що відстежує злочинну діяльність осіб, пов’язаних із Кремлем. Центр був заснований Михайлом Ходорковським, колись найбагатшою людиною в росії, який зараз живе в еміграції в Лондоні.

CNN виявило, що принаймні один високопоставлений співробітник «Вагнера» – Олександр Кузнєцов – протягом останніх років керував видобутком і перевезенням золота в Судані.

Кузнєцов воював у сусідній Лівії та командував першою штурмовою та розвідувальною ротою «Вагнера» у 2014 році. Він чотири рази отримав російський орден «За мужність» і був зображений поруч із путіним і Дмитром Уткіним – засновником «Вагнера» – у 2017 році. Євросоюз ввів санкції проти Кузнєцова у 2021 році.

Зростаючий зв’язок між військовими правителями Судану та москвою породив заплутану мережу контрабанди золота. Згідно з суданськими офіційними джерелами, а також даними про польоти, росія здійснила щонайменше 16 авіарейсів з Судану військовими літаками за минулий рік.

Згідно з численними офіційними джерелами Судану та Центром досьє, поставки золота також йдуть наземним шляхом до ЦАР.

Відповідаючи на результати розслідування CNN, речник Держдепартаменту США сказав: «Ми уважно стежимо за проблемою торгівлі золотом, включно з повідомленнями про діяльність Meroe Gold, підтримуваної кремлем ПВК «Вагнер» та інших осіб, які перебувають під санкціями в Судані, регіоні та по всьому світу».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло