Росія в обхід санкцій вивела в Туреччину мільярди доларів на будівництво АЕС - Bloomberg
Ця АЕС - один із найбільших проектів «Росатому» та вкрай важливе майбутнє джерело енергії для Туреччини

Держкорпорація «Росатом» спромоглася вивести в Туреччину близько $5 млрд, необхідних для будівництва атомної електростанції «Аккую» в Туреччині. Гроші пройшли через санкційні “Сбербанк” та “Совкомбанк”, стверджує агентство Bloomberg з посиланням на джерела та заяву держкорпорації, пише The Insider.
«Росатом» переказав гроші на рахунки своєї турецької «дочки», яка займається будівництвом АЕС, – йдеться про Akkuyu Nuclear. Видання стверджує, що гроші надійшли на рахунки «дочки» минулого тижня, ще два трансфери аналогічного обсягу мають надійти цього тижня. При цьому джерела агентства з турецької сторони заявили, що перекази здійснюються у доларах США.
Сама держкомпанія підтвердила факт переказу коштів агентству, зазначивши, що суми «значно нижчі від тих, які вам повідомили турецькі представники».
У заяві «Росатом» також наголосив, що турецька АЕС зараз є найбільшим подібним проектом у світі. Інші деталі проекту розкривати у компанії відмовилися. Досі «Росатом» та його «дочки» не потрапляли під санкції західних країн, проте банки-агенти – “Сбербанк” та “Совкомбанк” – перебувають під санкціями. Яким чином банки з списків санкцій змогли здійснити переказ у доларах США, агентство не повідомляє.
«Аккую» – один із найбільших проектів «Росатому» та вкрай важливе майбутнє джерело енергії для Туреччини. Влада розраховує, що запуск АЕС дозволить забезпечити приблизно 10% енергоспоживання всієї країни.
«Росатом» реалізує проект один: 100% проекту належать російській держкомпанії, при цьому турецькі джерела заявили агентству, що держкомпанія зарезервувала кошти і готова звести проект самостійно, не залучаючи партнерів. У самому «Росатомі» раніше заявляли, що готові розглянути продаж 49% «Аккую», але у разі відсутності інтересу готові довести проект до кінця самостійно.
Турецька влада побоювалася, що через війну в Україні реалізація проекту буде відкладена, у тому числі через проблеми з фінансуванням. Один із чиновників, з яким поговорило агентство, назвав рішення про продовження реалізації проекту «жестом доброї волі» з боку путіна, який 5 серпня має намір зустрітися у Сочі з президентом Туреччини Реджепом Тайіпом Ердоганом.
Загальна вартість проекту оцінюється в $20 млрд, перші роботи розпочалися ще у 2018 році, у 2020 році розпочалися роботи зі зведення другого реактора. Повністю здати АЕС планують до 2026 року. Проектна потужність проекту після запуску всіх енергоблоків оцінюється в 4800 мегават.
Між тим стало відомо, що Туреччина відмовилася від пропозиції путіна щодо спільного виробництва “Байрактарів”.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].