Bloomberg розповів, як ЄС збирається позбавити росію впливу на газовий ринок Європи
Розглядають створення окремого торгового майданчика під постачання СПГ

Євросоюз розглядає можливість зниження впливу росії на європейський газовий ринок. Влада ЄС оцінює наслідки відмови від звичного ціноутворення на місцевому ринку, а також переорієнтовується на азіатські ринки газу, де на даний момент не фіксується така висока волатильність у цінах на паливо.
Джерело. Про це повідомляють The Insider та Bloomberg з посиланням на джерела, близькі до Єврокомісії та знайомі з перебігом обговорень.
Також влада обговорює запровадження граничних цін на газ усередині європейського ринку. Як зазначає агентство, Єврокомісія всерйоз розглядає можливість інтервенцій у газовий ринок Європи, щоб знизити ціновий тиск та відбити бажання спекулянтів наживатися на дефіциті.
Деталі. Як один із заходів Єврокомісія пропонує відмовитися від електронного ринку та загальновизнаного біржового орієнтиру (бенчмарку) – йдеться про ціноутворення на головному газовому хабі Європи в Нідерландах, згідно з механізмом передачі прав власності (Dutch Title Transfer Facility, TTF).
На деякий час Єврокомісія хоче відмовитись від ринкового механізму на користь директивного ціноутворення через фінансовий нагляд. Влада занепокоєна, що TTF перестав бути достовірним орієнтиром для укладання довгострокових контрактів через спекулянтів, які розганяють ціни на газ на тлі нестабільності поставок скрапленого природного газу (СПГ).
«Цінова премія між TTF та європейським індексом поставок СПГ із суден значно збільшилася, що викликає питання про його репрезентативність як індекс для ув'язування контрактів у всьому ЄС», – наводить агентство витяг з документа, який буде обговорюватися у п'ятницю на зборах представників усіх членів Євросоюзу .
Одним із варіантів вирішення проблеми влада ЄС називає створення окремого торгового майданчика під постачання СПГ. Вони вважають, що окрема біржа могла б знизити тиск на газовий ринок спекулянтів, які користуються складною ситуацією, спричиненою обвалом поставок газу з росії.
Ще один варіант, який розглядає влада у разі перебоїв із поставками, – директивна прив'язка TTF до азіатського ринку за допомогою бенчмарку JKM (Japan/Korea marker), який визначає вартість СПГ. Прив'язка до Азії допомогла б нівелювати «пляшкові шийки» європейського ринку та зробити азіатський ринок СПГ тимчасово світовим.
Крім скорочення наслідків для газового ринку Європи ЄС сподівається подібними заходами додатково вдарити по газових доходах росії. Введення механізму стелі цін має створити такі умови, щоб при відмові від поставок газу росія «почувалася б гірше», ніж при збереженні поставок, але в рамках європейських обмежень, зазначає одне з джерел агентства.
Бекграунд. Європейський енергетичний ринок у 2022 році зіткнувся з рекордним тиском через обвал поставок газу з росії. Ціни на пальне зросли до багаторічних максимумів, що додатково розігнало ціни на електроенергію та опалення. Європейський бізнес та домогосподарства змушені перейти на жорстку економію, деякі підприємства вже закрилися чи скоротили виробництво через нерентабельність.
У рамках підготовки до опалювального сезону ЄС уже виконав директиву щодо заповнення газових сховищ на 85%. Російська сторона стверджує, що не нарощуватиме поставки газу в Європу доти, доки не Європа не зніме санкції.
Як повідомлялося, “Газпром” зупинив “Північний потік”, перекривши поставки газу в Європу. Російська сторона стверджує, що запустити газотурбінний двигун не дозволив витік мастила. Виробник турбіни Siemens стверджує, що для усунення витоку зупиняти двигун не треба.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].