“Ми відмовляємося від поступок росії”: Офіс президента розробив проект угоди про гарантії безпеки для України
В кремлі з цього приводу дуже обурилися і стали, як зазвичай, погрожувати ядерною зброєю

Україна відмовляється від усіх поступок, які обговорювалися з росією на переговорах у березні, і пропонує західним країнам створити аналог військового союзу.
Це випливає із проекту договору про гарантії безпеки, який у вівторок опублікував офіс президента Володимира Зеленського.
Згідно з документом, Київ бачить в якості гарантів: США, Велику Британію, Канаду, Польщу, Італію, Німеччину, Францію, Австралію та Туреччину, а також запрошує приєднатися європейські країни: від Прибалтики до Західної Європи.
З ними планується укласти угоду про стратегічне партнерство із «чітко сформульованими» гарантіями та «зобов'язаннями».
На відміну від проекту, який обговорювався у березні, Україна більше не готова заморожувати невизначений статус Криму. У перший місяць війни, коли російські війська стояли під Києвом, а президент рф владімір путін пропонував українській армії «домовитися», Київ допускав «переговори» про майбутнє півострова, які могли б тривати 15 років.
У новому документі Україна наполягає, що гарантії безпеки мають охоплювати територію країни у її міжнародно визнаних кордонах.
Також відправлено в сміттєвий кошик пропозицію про позаблоковий чи нейтральний статус, яка обговорювалася з делегацією російських чиновників на чолі з Володимиром Медінським. Гарантії безпеки «не повинні накладати на Україну якісь зобов'язання чи обмеження», йдеться у документі.
Щоб захистити себе відповідно до статуту ООН, Києву потрібні інвестиції в оборонно-промисловий комплекс, отримувати які він сподівається, отримавши «доступ до програм фінансування ЄС».
Крім того, знадобиться зброя та підтримка розвіданими від союзників, а також спільні навчання з НАТО, йдеться у проекті.
Фактично йдеться про те, щоб Україна отримала гарантії, аналогічні тим, що зараз має Ізраїль від США, розповів на прес-конференції в Києві один із авторів проекту, колишній генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен, який зараз обіймає пост помічника президента України.
У договорі не буде пункту, аналогічного п'ятій статті статуту НАТО про колективну самооборону, який вимагає військової відповіді блоку на агресію проти одного з членів. Його основна мета – закріпити зв'язки Києва із Заходом та гарантувати потік озброєнь, а також допомогу з розвідкою та тренуванням військ.
«Ми маємо гарантувати, що росія ніколи більше не зможе вторгнутися до України. Найкращий спосіб зробити це – забезпечити Україні військову силу, яка здатна протистояти будь-якому майбутньому російському нападу», – заявив Расмуссен.
Тим часом на росії відреагували на новий проєкт Договору щодо гарантій безпеки для України.
Заступник голови ради безпеки рф дмітрій медведєв очікувано пригрозив розширенням війни на захід та натякнув на можливе використання росією ядерної зброї.
«Якщо ці недоумки продовжать нестримне накачування київського режиму найнебезпечнішими видами озброєнь, то рано чи пізно військова кампанія перейде на інший рівень. Вона піде за своїм власним військовим сценарієм, залучаючи до нього нових учасників. У них горітиме земля і плавитиметься бетон», – заявив медведєв.
Бекграунд. Нагадаємо, у серпні, виступаючи на відкритті Кримьскої платформи, Зеленський заявив, що “все почалося з Криму, і Кримом все й закінчиться”.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].