Щоб стати незалежним від російського газу, Євросоюзу знадобилося 500 млрд євро

Щоб стати незалежним від російського газу, Євросоюзу знадобилося 500 млрд євро

Однак ці витрати з часом зростатимуть, впевнені аналітики

Щоб стати незалежним від російського газу, Євросоюзу знадобилося 500 млрд євро
фото Pixaby

Влада європейських країн уже витратила щонайменше 500 млрд євро для протидії наслідкам енергетичної кризи.

Джерело. Про це пише Bloomberg із посиланням на оцінки бельгійської аналітичної організації Bruegel.

Деталі. Згідно з підрахунками аналітиків, наразі країни ЄС виділили на різноманітні заходи протидії кризі 314 млрд євро. Ці гроші підуть на податкові та інші пільги для бізнесу, а також на компенсації населенню.

На аналогічні заходи Велика Британія виділяє 178 млрд євро.

При цьому аналітики упевнені, що подібний рівень видатків – лише початок, а реальні витрати держав із наближенням зими тільки зростатимуть.

«Ці заходи спочатку були задумані як відповідь на те, що мало стати тимчасовою проблемою, згодом вони роздулися та стали структурними. Витрати збільшуватимуться, оскільки ціни на енергоносії залишаються високими, що явно створює проблему нестійкості державних фінансів», – зазначає аналітик Bruegel Симона Тальяп'єтра.

Сукупні витрати становлять близько 1,7% ВВП. Наразі європейські країни погоджують план проходження опалювального сезону, який передбачає зростання податків для енергетичних компаній і перерозподіл цих прибутків на користь постраждалих галузей та населення. Він також включає обмеження енергоспоживання та можливість віялових відключень для зниження навантаження на енергомережі.

Фінальна версія документа має бути представлена​​ 30 вересня.

При цьому сукупні оцінки не включили витрат, наприклад Німеччини, на націоналізацію найбільшої енергетичної компанії Uniper, яка після припинення постачання російського газу опинилася на межі банкрутства. На це ФРН має намір витратити 8 млрд євро.

Окрім зростання бюджетних видатків, бельгійські аналітики вказують на майбутні ризики дефрагментації Європи на багаті та бідні країни.

«Уряди з більшим бюджетом краще справлятимуться з енергетичною кризою, обганяючи своїх сусідів у використанні енергетичних ресурсів у зимові місяці. Тому важливо розробити політику, яка може забезпечити фінансову стійкість і скоординувати її, особливо між країнами ЄС», – зазначає аналітик.

При цьому вжиті заходи європейської влади дозволили якщо не знизити, то хоча б стабілізувати ціни на газ. Запропоновані Єврокомісією заходи разом із нарощуванням постачання нафти й газу з альтернативних джерел допомогли усунути паніку на ринку через зупинення росією постачання «Північним потоком – 1».

Бекграунд. Однак можливості деяких джерел вичерпані – наприклад, США вже перебувають на межі своїх можливостей щодо постачання нафти та газу до ЄС.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло