США змушені «пом’якшити» запровадження стелі цін на російську нафту — Bloomberg
Надто мало країн приєдналися до угоди

Білий дім перегляне свій план щодо запровадження порогу цін на російську нафту.
Джерело. Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на обізнаних у цій темі американських і європейських посадовців.
Деталі. За їх даними, верхня планка вартості бареля буде вищою, умови – м'якшими, а до списку обмежень не увійдуть головні покупці російської нафти.
Основна причина – побоювання з приводу світових ринків, які у зв'язку із стелею можуть зіткнутися з дефіцитом нафти, що призведе до нового стрибка цін; а також позиція партнерів, які висловили готовність приєднатися до обмежувальних заходів.
Для США зростання цін на нафту загрожує новими суспільними невдоволеннями всередині країни: висока ціна на енергоресурси розганяє інфляцію, а тема цін на бензин стала однією з найважливіших напередодні проміжних виборів до Конгресу, які відбудуться на початку листопада.
Джерела Bloomberg зазначають, що поки що погодилися дотримуватися стелі цін тільки учасники «Великої сімки» (США, Велика Британія, Німеччина, Італія Франція, Канада, Японія), Євросоюз і Австралія. Також розглядають свою згоду Норвегія і Південна Корея.
Однак Китай та Індія, які разом купують близько 60% усього російського експорту нафти, до угоди не приєднаються.
Туреччина, яка після початку вторгнення путінських військ в Україну наростила закупівлі російської нафти втричі, також навряд чи підпише будь-яку угоду, каже співрозмовник Bloomberg у ЄС.
Тому замість початкового плану встановити стелю цін в межі діапазону $40–60 готові навіть на рівні вище 60-доларової позначки. Але $64 за барель – це була середня ціна російської нафти за останні п'ять років, випливає з даних Argus. У вересні кожен барель Urals ішов на експорт по $74. Тому доходи Кремля – майже $15 млрд на місяць – якщо й знизяться, то незначно.
США розраховували на угоду із Саудівською Аравією, яку вмовляли збільшити видобуток. Але саудити та їхні близькосхідні союзники вирішили навпаки – різко його скоротити: з листопада ринок втратить 2 млн барелів на добу – рекордний обсяг із пандемії-2020.
путін при цьому погрожував, що росія не постачатиме нафту тим країнам, які погодяться запровадити стелю цін.
І якщо спочатку в адміністрації Байдена вважали погрози путіна порожніми, то тепер змінили свою думку, кажуть джерела Bloomberg.
США також обговорювали можливість вторинних санкцій проти компаній – порушників режиму обмеження цін. Але заступник голови Мінфіну Воллі Адаємо, який курирує санкційну політику, висловив сумніви, що такий механізм запрацює, а без нього навряд чи можлива й стеля цін, вважають європейські дипломати.
Остаточного рішення щодо стелі не ухвалено, і навряд чи його варто очікувати до виборів у США.
Євросоюз планує встановити ліміт цін 25 листопада – за 10 днів до набуття чинності ембарго на російську нафту.
Бекграунд. Як повідомлялося раніше, у восьмому раунді санкцій ЄС зазначено, що якщо власник танкера транспортує російську нафту вище узгодженого порогу ціни, його судно потрапить під санкції – йому буде заборонено отримувати послуги ЄС, необхідні для доставки товару, як-от страхування, «у майбутньому». Тому компанії, очевидно, не захочуть мати справу з російською нафтою.
Більше про це – в матеріалі «Стеля цін на російську нафту загрожує нафтовим танкерам і може викликати дефіцит нафти».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].