Падіння ракети у Пшеводові: польська прокуратура не погодиться на участь українців у розслідуванні

Падіння ракети у Пшеводові: польська прокуратура не погодиться на участь українців у розслідуванні

За спиною прокуратури політики заявляють про участь українців у розслідуванні вибуху ракети, але їм не дозволять це зробити

Падіння ракети у Пшеводові: польська прокуратура не погодиться на участь українців у розслідуванні

Прокуратура Польщі не погодиться на залучення української сторони до розслідування вибуху ракети у Пшеводово, внаслідок якого загинули двоє людей.

Джерело. Про це повідомляє Rzeczpospolita.

Деталі. «Такої юридичної можливості немає і це було б проти процедури, не кажучи вже про інтереси слідства, в якому розглядаються всі можливі версії, у тому числі й про те, що могла впасти українська ракета ППО», – заявляють джерела.

Тим часом дивним чином поводяться політики, які вводять громадськість в оману, припускаючи, що не лише українці, а й американці вже беруть участь у розслідуванні. Але це не так.

ЗМІ пронеслася інформація про те, що українські служби прибули до Пшеводового вдень у п'ятницю. Увечері змістовний пост у твіттері опублікував міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

«Українські фахівці вже працюють на місці трагедії у Пшеводово, причиною якої став російський ракетний терор проти України. Я вдячний польській стороні за доступ. Ми продовжимо нашу співпрацю відкрито і конструктивно, як це роблять наші найближчі друзі», – написав він.

Також українські ЗМІ писали, що міністр Кулеба «розмовляв зі своїм польським колегою Збігневом Рау про доступ української сторони до місця падіння ракети в Пшеводові. Він додав, що президент Володимир Зеленський «заявив, що Україна отримала запрошення до спеціальної міжнародної комісії для розслідування обставин падіння ракети в Польщі».

Українські слідчі приїхали у Пшеводов після закінчення огляду, проведеного польськими слідчими, та змогли оглянути місце – залишки ракети та воронку, але не робили жодних процесуальних дій, бо за законом це неможливо.

Є серйозніші неточності. Якуб Кумох, міністр Канцелярії президента, заявив у четвер на TVN 24, що у Пшеводові працює польсько-американська слідча група, і що доступ до розслідування також просили українці. “Якщо обидві сторони погодяться і, наскільки мені відомо, з американської сторони немає заперечень, такий доступ може швидко надати. За його словами, якщо слідча група не матиме зауважень на технічному рівні, то, ймовірно, не буде причин відмовляти українцям у доступі”

Ось тільки американських фахівців на місці не було – їхня роль полягає лише у видачі секретних матеріалів системи протиракетної оборони.

Рішення про розслідування та його напрямки ухвалює виключно польська прокуратура. Навіть голова Бюро національної безпеки Яцек Півночі визнав, що хоча участь українських спостерігачів і можлива, це не означає, що вони братимуть участь у розслідуванні.

Чому політики заявляють про участь української сторони як аксіому? Це було б можливим через міжнародну комісію з розслідування, але вона ще не створена.

«Загинули польські громадяни. Розслідування ведеться польською прокуратурою та польськими службами, які з нею співпрацюють. Ведуться переговори щодо вироблення принципів співпраці, у тому числі з питань, що стосуються, наприклад, передання матеріалів або обміну доказами», – зазначили джерела в прокуратурі.

Бекграунд. Ракета впала 15 листопада у селі Пшеводов у Люблінському воєводстві Польщі, за 6 км від кордону з Україною. Внаслідок інциденту загинули двоє людей. Аналітики дійшли висновку, що уламки ракети схожі на частину двигуна радянської ракети комплексу С-300, яка перебуває на озброєнні ЗСУ.

Раніше ЗМІ писали, що Польща наразі не може надати Україні повний доступ до матеріалів розслідування вибуху.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло