Наслідки недоінвестування: ЄС за 20 років збільшив витрати на оборону на 20%, тоді як росія — на 300%

Наслідки недоінвестування: ЄС за 20 років збільшив витрати на оборону на 20%, тоді як росія — на 300%

Війна в Україні показала, що ЄС не вистачає «оборонних можливостей», зазначив Боррель

Наслідки недоінвестування: ЄС за 20 років збільшив витрати на оборону на 20%, тоді як росія — на 300%
фото DR

Війна в Україні виснажила запаси озброєнь у країнах Євросоюзу та показала, що ЄС не вистачає «основних оборонних можливостей», щоб захистити себе у разі конфлікту, попередив у четвер, 8 грудня, голова дипломатії ЄС Жозеп Боррель.

Джерело. Про це пише AFP.

Деталі. «Нам не вистачає можливостей, необхідних для захисту від загроз вищого рівня через багаторічне недоінвестування», – сказав Боррель, виступаючи перед учасниками щорічної конференції Європейського оборонного агентства EDA.

За його словами, запаси зброї, яка постачається країнами ЄС Україні, виснажуються, оскільки європейський військово-промисловий комплекс роками не отримував належного фінансування.

“Ми стикаємося з реальними загрозами. Ми воліли б не стикатися з ними, але вони є, вони поруч і, швидше за все, будуть посилюватися. Я не хочу бути Кассандрою, яка повідомляє погані новини, але така реальність”, – сказав Боррель.

Він назвав війну росії проти України жорстким пробудженням для багатьох європейців.

Військова підтримка України з боку ЄС, як зазначив Боррель, «іде з армійських запасів, і всі згодні з тим, що ці запаси були швидко витрачені», бо вони були надто невеликими.

На початку грудня Жозеп Боррель повідомляв, що Євросоюз уже виділив на військову підтримку України майже 9 млрд євро. У тому числі трохи більше 3 млрд євро виділено із загального Європейського фонду миру EPF (European Peace Facility).

Європейське оборонне агентство було створено у 2004 році для взаємної підтримки та посилення військової співпраці в єдиній Європі. До нього входять усі країни Євросоюзу, за винятком Данії. Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель обіймає також пост глави оборонного агентства ЄС.

Виступаючи на конференції EDA, Боррель наголосив на покращенні ситуації в європейській обороні.

«У 2021 році всі країни ЄС витратили на оборону 214 млрд євро, на 6% більше, ніж у 2020 році», – повідомив він. Найбільше зростання військових витрат показали Греція, Італія, Словенія та Фінляндія.

Однак, як зазначає France-Presse, у період з 1999 по 2021 рік витрати країн ЄС на оборону збільшилися лише на 20%, тоді як витрати США зросли на 60%, росії – на 295%, а Китаю – на 592%.

Оборона країн ЄС забезпечується НАТО, і союзники мобілізували значні ресурси для зміцнення армій країн на східному фланзі Альянсу. Держави ЄС також розпочали масштабне переозброєння, взявши на себе зобов'язання на суму близько 200 млрд євро, зазначає AFP. Так, Німеччина негайно виділила додатково 100 млрд євро на модернізацію озброєнь своєї армії та вирішила збільшити поточний оборонний бюджет до «натовського нормативу» – 2% ВВП.

У ЄС визначили три нагальні потреби:

  • поповнення запасів боєприпасів та озброєнь, виснажених постачанням в Україну;
  • посилення засобів протиповітряної оборони;
  • заміна озброєнь, успадкованих низкою країн від радянської доби.

Важливим завданням для ЄС залишається розвиток власного військово-промислового комплексу. З 2006 року європейці купують 60% озброєнь у США та неєвропейських країн, нагадує AFP, цитуючи дані доповіді Єврокомісії.

Бекграунд. Сьогодні стало відомо, що ЄС збільшить на 2 млрд євро обсяг фонду, який використовується для надання Україні зброї.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло