The Economist опублікував світовий Індекс демократії: росія скотилася в диктатуру
рф показала найбільш різке падіння в рейтингу серед усіх країн світу

У росії у 2022 році значно погіршилася ситуація з демократією, випливає із щорічного дослідження The Economist. Країна опустилася відразу на 22 рядки в рейтингу демократичних держав світу і почала набувати «характерних рис диктатури», пишуть аналітики. Країна впала з 124-го на 146-те місце.
Джерело: The Economist
Деталі. Росія показала найбільш різке падіння в 2022 році, зазначають автори дослідження.
Опустившись на 146-е зі 167 місць, росія все ще обходить за рівнем розвитку демократії Китай і Білорусь (156-е та 153-е місця, відповідно), але тепер поступається Казахстану (127-й), Азербайджану (134-й) ), Кубі (139-а) та більшості африканських країн.
Замикають рейтинг КНДР, М'янма та Афганістан (місця зі 165-го по 167-те).
Сусіди росії у рейтингу – Нікарагуа, Судан, Гвінея, Венесуела, Бурунді, Узбекистан. Росія тепер відстає лише на 10 рядків від Китаю, де ситуація теж погіршилася, незважаючи на відмову від політики «нульового ковіда».
Україна, у свою чергу, навпаки, відстоює в ході війни демократичні цінності, оскільки захист державного суверенітету «невіддільний від завдання побудови демократичної національної держави», пишуть аналітики. Якщо під час Євромайдану існував очевидний поділ між заходом і сходом країни, то в ході боротьби з російським вторгненням відбулося об'єднання нації, яке продемонструвало, що «українська державність є незаперечною», йдеться у дослідженні». Щоправда Україна трохи впала в рейтингу, змістившись на 87-й рядок з 86-го роком раніше – через воєнний стан і певні обмеження свобод громадян у зв’язку з ним.
Загалом же ситуація з демократією у світі в 2022 році покращилася, випливає із щорічного звіту Economist Intelligence Unit, науково-аналітичного підрозділу The Economist.
Аналітики пов'язують це зі скасуванням більшості коронавірусних обмежень, які негативно впливали на права та свободи громадян у багатьох країнах світу.
Лідери рейтингу – Норвегія, Нова Зеландія, Ісландія, Швеція та Фінляндія.
В аутсайдерах – Афганістан, М'янма, КНДР, ЦАР та Сирія.
Цікаво, що підвищення рівня демократії у світі аналітики пов’язали з війною в Україні. Вони зазначають, що «кричуще порушення українського суверенітету» викликало шок по всьому світу і змусило багатьох усвідомити життєво важливу цінність національного суверенітету. Тепер він сприймається як частина того, без чого неможливі демократія та свобода.
Але при цьому багато країн «глобального півдня» залишаються осторонь конфлікту і не готові відкрито виступити проти росії. Дослідники пояснюють це залежністю від російських ресурсів і слабкою економікою цих країн.
Також дослідники виділяють кілька причин того, чому росія «пішла шляхом авторитаризму» за путіна: крім «імперського мислення», це і відмова змиритися з втратою статусу «великої держави» після розвалу СРСР, і небажання визнавати незалежність колишніх республік Союзу, і політична традиція підпорядкування державі, і складна політична та економічна ситуація 90-х.
На думку аналітиків, різке погіршення ситуації з демократією в росії посилить крихкість режиму. Кремль порушив багаторічний договір із суспільством, за яким росіянам пропонувалося «залишити політику політикам в обмін на спокійне життя». Більшість громадян це влаштовувало. Але в міру того, як війна все сильніше позначається на житті пересічних людей, вони більше не можуть залишатися поза політикою. Тому дослідники чекають, що росіяни незабаром почнуть активніше виявляти невдоволення, а це викличе посилення тиску з боку влади, але зрештою послабить режим.
Як оцінювали
Дослідники під час складання рейтингу оцінювали країни за п'ятьма показниками – виборча система та конкурентні вибори; робота уряду; участь громадян у політичному житті; політична культура; громадянські свободи. Загалом у демократії живе майже половина (45,3%) населення Землі, в авторитарних країнах – понад третина (36,9%). Причому багато в чому ця третина набирається за рахунок росії та Китаю.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].