У МАГАТЕ відмовилися створювати зону безпеки навколо Запорізької АЕС
Спроби створити демілітаризовану зону тривали 8 місяців

Гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі заявив, що створення зони демілітаризації навколо Запорізької АЕС більше не обговорюється.
Джерело. Про це керівник підрозділу ООН заявив в рамках свого виступу на семінарі в Американській неурядовій раді з міжнародних відносин.
За словами глави МАГАТЕ, це питання більше не розглядається, оскільки виникли проблеми з реалізацією цього процесу.
«Ми прекрасно розуміємо, які додаткові труднощі це принесе, особливо в зоні активних бойових дій. Надзвичайно важко буде здійснювати процес верифікації – за більш ніж одну милю від демілітаризованої зони територія буде надзвичайно мілітаризованою. Тому ми більше не розглядаємо це», – заявив Гроссі.
Також Гроссі сказав, що в разі створення демілітаризованої зони навколо ЗАЕС, дії організації могли б трактувати як «легітимізацію» присутності військ рф.
Він розповів, що були різні варіанти щодо демілітаризованої зони. З цими різними варіантами переговори велися протягом 7–8 місяців.
«Ми обговорювали з обома сторонами різні розміри, форми та відстані. І я дійшов висновку, що територіальність буде чимось, що з різних причин для українців також може розглядатися як легітимізація російської присутності», – заявив Гроссі.
Глава МАГАТЕ уточнив, що тепер організація сконцентрує свої зусилля на безпеці станції. За його словами, важливо, щоб ЗАЕС не атакували й не використовували її територію для ведення бойових дій.
Бекграунд. Нагадаємо, в лютому міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що росіяни, які перебувають на ЗАЕС, свідомо експлуатують обладнання таким чином, щоб Україна в майбутньому не могла підключити її до енергомережі.
Окрім того, ситуація на станції погіршується через зниження рівня води у Каховському водосховищі, спричинене росіянами. Нестача води у басейнах для охолодження ЗАЕС може призвести до розігріву палива в реакторі, і це може призвести до його розплавлення, і як наслідок – до радіаційних викидів.
На початку березня Рафаель Гроссі заявив, що на Запорізькій атомній електростанції відбулася ротація групи експертів МАГАТЕ.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].