росія за допомогою сусідніх країн обійшла санкції Заходу на $1 млрд – FT

росія за допомогою сусідніх країн обійшла санкції Заходу на $1 млрд – FT

Кінцевими одержувачами мали бути компанії в Казахстані, Вірменії та Киргизстані

This text is also available in English
росія за допомогою сусідніх країн обійшла санкції Заходу на $1 млрд – FT
фото DR

росія за минулий рік обійшла санкції Заходу за допомогою своїх партнерів щодо Євразійського економічного союзу (ЄАЕС) – Вірменії, Казахстану та Киргизстану. Проблема в тому, що саме ці країни значно наростили закупівлі товарів подвійного значення, які потрапили під антиросійські санкції, однак у росії вони «випаровувалися», тобто не доходили до початкового пункту.

За оцінками Financial Times, із товарів подвійного значення на суму приблизно $2 млрд у росії «випарувалося» продукції приблизно на $1 млрд.

Американська та європейська влада вважає, що ці товари могли призначатися для допомоги російській владі – щоб ті продовжували забезпечувати потреби армії у війні проти України.

Потрапити на територію росії з ЄС вони могли виключно під приводом, що росія не отримає цих товарів. Кінцевими одержувачами мали бути компанії в Казахстані, Вірменії та Киргизстані.

Видання дійшло висновку, що росія просто використала підроблені митні декларації, що дозволило «перехопити» значну частину товарів у своїх партнерів по ЄАЕС.

«Куди ще могли піти ці товари? Чому цим країнам раптом знадобилися ці товари у цей час? Кому у регіоні найбільше потрібні ці товари? Очевидно, росії», – обурюється міністр санкцій в уряді Естонії Еркі Кодар, коментуючи безпрецедентне зростання імпорту партнерам росії по ЄАЕС.

Видання зазначає, що деяка продукція, дефіцит якої вкрай гостро відчувається в росії, взагалі не дійшов до своїх «офіційних» покупців у третіх країнах. Йдеться про газові турбіни, металургійне та радіомовне обладнання.

Проте європейська влада розраховує, що посилення відповідальності третій країн за допомогу в обході санкцій має допомогти вирішити цю проблему – цим країнам загрожують вторинні санкції.

При цьому реальні цифри «тіньового імпорту» до росії можуть бути набагато вищими. FT наводить дані про розходження між експортною декларацією ЄС та імпортним звітом Казахстану, з якого випливає, що розрив між відправленими товарами з ЄС та отриманими в Казахстані становить близько $2,9 млрд.

Більше того, у 2021 році весь обсяг імпорту з ЄС до Казахстану склав приблизно $450 млн. Видання натякає, що йдеться не лише про «тіньовий імпорт», а й про те, що Казахстан допомагає росії, перепродуючи їй європейську продукцію.

Загалом обсяги подібної торгівлі, яка не доходить до офіційних покупців, можуть оцінюватись у кілька мільярдів доларів.

Бекграунд. Нагадаємо, західні країни готують ембарго проти російських алмазів.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло