ЄБРР прогнозує, що для відновлення української економіки лише до довоєнного рівня потрібно $250 млрд інвестицій

ЄБРР прогнозує, що для відновлення української економіки лише до довоєнного рівня потрібно $250 млрд інвестицій

Згідно з дослідженнями банку, прискорені темпи економічного зростання після війни не є гарантованими

This text is also available in English
ЄБРР прогнозує, що для відновлення української економіки лише до довоєнного рівня потрібно $250 млрд інвестицій

Тільки 29% країн досягали довоєнних показників ВВП у 5-річній перспективі після війни. Банк оцінює, що для України, щоб потрапити в цю сприятливу групу, необхідно досягати щорічного зростання в 14%. За таких умов, ВВП досягне $225 млрд у постійних цінах 2022 року.

Про це повідомляє голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Враховуючи досвід країн із високими темпами довгострокового економічного зростання, ключовою умовою є значне збільшення частки інвестицій (валового нагромадження основного капіталу, ВНОК) у ВВП. У країнах зі швидким зростанням цей показник становив не менше 30%, у середньому – 35%. Проте в Україні, до початку великої війни (у період 2016–2021 років), частка ВНОК у середньому становила 16%, що вдвічі менше за необхідну норму, через низький рівень валових внутрішніх заощаджень (14,5% ВВП в середньому за 2016–2021 роки) і обмежений приплив капіталу (портфельні та прямі іноземні інвестиції, ПІІ).

Україні потрібно залучати чистий капітал на рівні приблизно $50 млрд на рік (20% ВВП) протягом 5 років, щоб досягнути відновлення. Протягом 2010–2021 років річні обсяги залучень становили 3% ВВП для прямих іноземних інвестицій (ПІІ) і 1,4% ВВП для портфельних інвестицій. Інституції в Україні повинні бути здатні ефективно абсорбувати такий рівень інвестицій. Крім того, зниження обсягів ПІІ становить значний виклик для країн, які відновлюються після війни.

У таких умовах єдиним джерелом замикання розриву між внутрішніми заощадженнями й необхідними інвестиціями є зовнішнє фінансування. Воно передбачає значну підтримку від офіційних донорів і залучення ПІІ, які повинні перетворитися на публічні та приватні інвестиції, доповнюючи одна одну. Крім вкладань у енергоефективне промислове обладнання, сільськогосподарське машинобудування, відновлення житлового фонду та інфраструктури, приватні інвестиції сприятимуть передачі технологій, управлінській експертизі та скороченню витрат.

Міжнародна допомога, крім фінансування, також створюватиме необхідні умови для реалізації структурних реформ. Ці реформи є важливими, оскільки без їх впровадження країна може застрягнути в пастці бюрократичного апарату, корупції та неформальної економіки.

Бекграунд. Раніше Mind писав, що в Токіо запустили Українську інвестиційну платформу під керівництвом ЄБРР.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Invest Summit. Jazz Business
Читайте також
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло