Останнє економічне попередження: що написав бізнес у Маніфесті до влади
Mind Explains

Останнє економічне попередження: що написав бізнес у Маніфесті до влади

І чому воєнна доцільність не завжди може слугувати виправданням «закручуванню гайок»

This text is also available in English
Останнє економічне попередження: що написав бізнес у Маніфесті до влади
Фото: depositphotos.com

У День Конституції, 28 червня, провідні українські підприємці опублікували адресований владі Маніфест, у якому закликали імплементувати 42 статтю Основного закону, що гарантує право на підприємницьку діяльність. Зараз, зазначають бізнесмени, реалізувати це право доволі важко через хвилю корупції та рейдерських атак, яка накрила Україну.

Mind розбирався: яким є підґрунтя цього заклику та на яку реакцію можуть розраховувати бізнесмени.

Хто підписав Маніфест? Серед підписантів документа – відомі прізвища. Керівник холдингу «Астарта Київ» (лідер цукрового ринку) Віктор Іванчик; власник ІК Сoncord Сapital Ігор Мазепа, топменеджер фармацевтичного гіганта Філя Жебровська – майже півсотні знаних у діловому середовищі персон, і цей список поповнюється.

Організаційні формальності взяла на себе Федерація роботодавців України.

У чому базова претензія до системи взаємодії влади та бізнесу, що встановилася в Україні? Якщо коротко: «у бєспрєдєлє», особливо у виконанні силових і судових органів, які діють за потурання влади.

«Бєспрєдєл перевертнів у погонах та суддівських мантіях перейшов усі межі. Триває війна, тому з їхнього боку це ще більш злочинно, – випливає з тексту Маніфесту. – Незаконний тиск на власників підприємств з боку корупціонерів уже спричинив другу хвилю еміграції промислового бізнесу за кордон. Це втрата робочих місць назавжди».

«Сьогодні корупція на всіх рівнях влади досягла такого рівня, що майже унеможливлює роботу бізнесу в і без того складних умовах. Сподіваюся, що нас почують хоч цього дня [День конституції]», – написав Ігор Мазепа.

Чому така ситуація склалася в принципі? Тому що в умовах воєнного стану будь-які публічні протести трактуються як зрада батьківщини – можливості для захисту своїх прав у підприємців суттєво звузилися. А з урахуванням вже вибудованої силової вертикалі в Україні створено замкнений цикл та абсолютну кругову поруку правоохоронних органів.

«Оскільки рейдери на державній службі впевнені у своїй безкарності, бізнес сприймає цей виклик. Ми сформуємо публічний реєстр рейдерів, що включає «зашкварних» силовиків та суддів», – анонсують підприємці.

Чи впливає така розстановка сил на воєнну ситуацію, чи це суто внутрішні проблеми «економічного фронту»? Опосередковано – так, проблеми бізнесу позначаються і на обороноздатності країни.

Координовані корупціонерами рейдерські атаки підривають стійкість держави, оскільки ЗСУ фінансується з податків підприємств. Це питання національної безпеки.

Чи є фідбек від влади? Володимир Зеленський у четвер, 29 червня, планує провести зустріч із підприємцями. Серед питань до обговорення – взаємини бізнесу та правоохоронних органів, тіньовий ринок, податкова реформа.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло