Зростання прогнозів: урожай в Україні буде більшим за очікуваний
Замість чорноморських портів головним каналом для експорту може стати Дунайський шлях
Після завершення весняної посівної кампанії і в міру просування жнив експерти та професійні об'єднання в АПК переглянули свої очікування щодо майбутнього врожаю. Він все ще буде нижчим за торішній, проте повністю закриє потребу внутрішнього ринку в зернових та олійних. З ресурсом для експорту ситуація складніша.
Mind розбирався: що відбувається в українських полях та які культури забезпечать підсумковий результат.
У Mind з'явився телеграм-канал Mind tweet, де ви першими отримуєте головні новини, що мають вплив на економіку та бізнес. Підпишіться, щоб зберегти ваш час та гроші.
Скільки всього було засіяно площ під майбутній урожай? Загалом засіяно близько 19,7 млн га, в попередні роки – у середньому 25 млн га.
Скільки становить оновлений прогноз урожаю? Українська зернова асоціація оновила оцінку потенційного врожаю у 2023 році на 1 млн тонн – до 69 млн тонн зернових та олійних. Очікування врожаю пшениці у 2023 році – 17,9 млн тонн (у 2022 році було 20,2 млн тонн, а у 2021-му – рекордні 33 млн тонн).
Оцінка врожаю ячменю в 2023 році – 4,4 млн тонн (у 2021 – 10,1 млн тонн, а в 2022 – 5,8 млн тонн).
Очікування щодо врожаю кукурудзи – 24,2 млн тонн (у 2021 році – 37,6 млн тонн, 2022 – 27,3 млн тонн).
Урожай соняшника у 2023 році очікується на рівні 12,7 млн тонн (2021 – 16,9 млн тонн, 2022 – 11,1 млн тонн). Переробка соняшника на олію може сягнути 11,5 млн тонн.
Урожай ріпаку попередньо в 2023 році оцінюється в 3,8 млн тонн, урожай сої – майже 4,4 млн тонн.
За оцінками УКАБ, очікується отримання 42,5 млн тонн зернових (пшениця – 16,3 млн тонн, кукурудза – 21,1 млн тонн, ячмінь – 4,2 млн тонн) і 18,9 млн тонн олійних (соняшник – 12,2 млн тонн, соя – 3,8 млн тонн, ріпак – 2,9 млн тонн).
У 2022 році врожай становив 73,8 млн тонн зернових та олійних.
Скільки вже зібрано? За даними Мінагрополітики, українські аграрії намолотили перший мільйон тонн зерна. Урожай зібрали з площі 308,2 тис. га за врожайності 33,2 ц/га
Які чинники вплинули на формування врожаю? Менший обсяг майбутнього врожаю порівняно з минулими сезонами зумовлений окупацією частини території України, замінуванням, веденням бойових дій і нестачею коштів та інших ресурсів у аграріїв для повноцінної посівної кампанії і вирощування врожаю.
Яким є ресурс для експорту? Експорт з України в 2023/2024 МР може становити 44,8 млн тонн, за даними УЗА.
Оцінка враховує перехідні залишки на початок нового сезону, які становили майже 10 млн тонн зернових та олійних, що в 2,5 раза більше, ніж у попередні сезони, крім 2022/2023 МР, коли залишки були максимальні – близько 25 млн тонн.
Минулого сезону (який закінчився 30 червня 2023 року), за оцінкою УЗА. експорт досяг 58 млн тонн. Виручка України від експорту зернових, олійних та олії досягла за минулий маркетинговий рік близько $20 млрд.
УКАБ прогнозує експортний потенціал на рівні 43 млн тонн зернових та олійних культур.
Якщо робота «зернового коридору» з Одеси припиниться, цього результату експорту можна досягти? Україна планує продовжити експорт зерна з Чорноморських портів без «зернової угоди» та активно розвивати Дунайський шлях.
Розвиток Дунайського шляху завдяки створенню рейдових перевалок у румунських територіальних водах для барж з українським зерном із дунайських портів, оптимізація суднозаходів через гирло Бистре та Сулинський канал дозволить збільшити перевалку зерна в дунайських портах з 2 млн до 4 млн тонн, що дасть 20 млн тонн на рік додатково.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: editor@mind.ua.