Саміт НАТО у Вільнюсі. День 2-й
Зокрема, заплановане перше (інавгураційне) засідання Ради Україна – НАТО, низка двосторонніх зустрічей Зеленського з лідерами країн – членів Альянсу

ОНОВЛЕНО о 18:38:
Зеленський назвав зустріч з Байденом на полях саміту НАТО в Вільнюсі «сильною та змістовною»
ОНОВЛЕНО о 17:22:
Зеленський та Байден розпочали двосторонню зустріч на полях саміту НАТО. Український президент зазначив, що «у полі зору – безпека та все, що її посилює».
ОНОВЛЕНО о 15:38:
G7 підготувала для України довгострокові гарантії на постачання зброї: «Це перший випадок, коли така кількість країн домовилася про комплексну довгострокову угоду про безпеку такого роду з іншою країною».
Зобов'язання міститимуть постачання «сучасної військової техніки на суші, у повітрі та на морі», підготовку українських військових, обмін розвідданими та допомогу у сфері кіберзахисту.
В обмін на це Київ зобов'язується провести реформи, у тому числі судової системи та цивільного контролю за Збройними Силами
ОНОВЛЕНО о 13:55:
Зеленський прокоментував результати перемовин на саміті НАТО:
ОНОВЛЕНО о 13:15:
Зеленський провів перемовини з прем’єр-міністром Австралії Ентоні Албенізі. За результатами розмови австралійський політик оголосив про новий пакет оборонної допомоги для України, який міститиме 30 бронеавтомобілів Bushmaster.
ОНОВЛЕНО о 12:43:
Україна та Швеція підписали угоду про обмін секретною інформацією під час саміту НАТО.
«Цей документ відкриває великі можливості як для наших Збройних Сил, так і для шведських компаній, таких як SAAB та інші», – пояснив міністр оборони України Олексій Резніков.

ОНОВЛЕНО о 11:40:
Голова України також поспілкувався з канцлером Німеччини Олафом Шольцем – вони говорили про гарантії безпеки для України на шляху в НАТО.
Під час розмови лідери домовилися про додаткові системи ППО Patriot і ракети для них від ФРН. Наразі невідомо, скільки установок та ракет пропонує Німеччина.
ОНОВЛЕНО о 11:20:
У Вільнюсі розпочалася зустріч Зеленського з прем'єр-міністром Канади Джастіном Трюдо. Першочергово вони поговорять про озброєння для захисників України.
ОНОВЛЕНО о 10:55:
Зеленський назвав три пріоритети для України на саміті НАТО:
- пакети оборонної підтримки України;
- запрошення до Альянсу;
- гарантії безпеки для України на шляху до НАТО.
«Потребуємо розуміння, що ми маємо це запрошення на той час, коли безпекова ситуація це дозволить», – прокоментував Президент.
ОНОВЛЕНО о 10:37:
Разом із Зеленським до Вільнюса прибули голова Офісу Президента Андрій Єрмак, міністр оборони України Олексій Резніков та очільник МЗС України Дмитро Кулеба. Очікується, що вони також візьмуть учать в інавгураційному засіданні Україна – НАТО.

ОНОВЛЕНО о 10:02
Президент України Володимир Зеленський прибув до Литовського виставкового та конгресового центру LITEXPO, де проходить саміт НАТО.
Як повідомив «Укрінформ», президент дав коментар присутнім на заході журналістам.
Тим часом міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в інтерв'ю «Радіо Свобода» прокоментував хід саміту. За його словами, Україну влаштує «будь-яка модель, яка не є альтернативою її членства в НАТО».
«Нам не потрібен другий Будапештський меморандум, коли за пусті обіцянки віддали ядерну зброю. Ми не віддамо членство в НАТО за будь-які обіцянки. Тому що всі розуміють, і партнери розуміють, що найсильніша, найпотужніша гарантія того, що в Європі не буде більше війни, – це членство України в Альянсі», – сказав він.
На його думку, після «Вільнюсу» шлях України до Альянсу став «коротшим, але не швидшим».
Згідно з порядком денним, о 12:35 запланована спільна пресконференція за підсумками двосторонньої зустрічі Генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга та Президента України Володимира Зеленського.
Після цього відбудеться засідання Ради Україна – НАТО на рівні глав держав та урядів (початок орієнтовно о 13:00). Як повідомляла раніше канцелярія британського прем'єр-міністра Ріші Сунака, Україна дізнається про гарантії безпеки, які їй нададуть країни G7, очікується підписання спільної декларації.
Графік двосторонніх зустрічей Зеленського з лідерами країн, зокрема з президентом США Джо Байденом, наразі не оприлюднено.
О 15:30 запланована підсумкова пресконференція Столтенберга.
Про хід 1-го дня Саміту Mind повідомляв раніше. За його підсумками було ухвалене комюніке, головне з нього:
- росія несе повну відповідальність за свою незаконну, невиправдану та неспровоковану агресивну війну проти України;
- члени Альянсу повністю підтримали право України обирати власні заходи безпеки;
- наголошено, що майбутнє України в НАТО. Члени Альянсу підтвердили зобов’язання, яке вони взяли на саміті 2008 року в Бухаресті;
- визнано, що шлях України до повної євроатлантичної інтеграції «вийшов за рамки необхідності Плану дій щодо членства»;
- вирішено заснувати Раду Україна – НАТО як «новий спільний орган, де члени Альянсу та Україна засідають як рівні члени для просування політичного діалогу, взаємодії, співпраці та євроатлантичних прагнень України щодо членства в НАТО».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].