Washington Post: росія планує виготовити на заводі в Єлабузі 6 тисяч власних «Шахедів»
Нові документи свідчать, що Іран по суті продав росії франшизу на виробництво дронів

Газета Washington Post отримала секретні документи щодо виробництва бойових безпілотників на одному з підприємств у Татарстані.
Документи, що стосуються періоду із зими 2022 по весну 2023 року, видання отримало від колишнього співробітника підприємства в Єлабузі. За його словами, цей працівник хотів таким чином порушити виробництво і наблизити кінець війни з Україною.
У Mind з'явився телеграм-канал Mind tweet, де ви першими отримуєте головні новини, що мають вплив на економіку та бізнес. Підпишіться, щоб зберегти ваш час та гроші.
З паперів випливає, що до літа 2025 року міноборони росії має намір отримати 6 тисяч дронів, причому спочатку це буде лише складання іранських апаратів типу «Шахед», проте потім завод у Єлабузі планує повністю перейти на власне виробництво.
Йдеться про безпілотники «Герань-2», створених на основі (а за фактом копій) іранських «Шахед-136». Вони здатні нести близько 50 кг вибухівки і оснащені двигунами, що гучно торохтять, за що їх прозвали «літаючими мопедами».
На Заході давно вже знали про багатомільярдну військову угоду, укладену між москвою та Тегераном, та й сам Іран визнав, що поставив росії партію дронів, хоч і запевняє, що зробив це ще до початку війни. Однак нові документи свідчать, що Іран по суті продав росії франшизу на виробництво дронів.
Як випливає з аналізу, проведеного американським Інститутом науки та міжнародної безпеки (ISIS), план виробництва “Шахедів” виглядає в принципі здійсненним, проте в ньому чимало недоліків.
Одна з головних причин полягає в тому, що, як визнають у супровідних документах самі іранці, понад 90% мікрочіпів та електроніки в «Шахедах-136» – західного, переважно американського, виробництва.
Раніше ці компоненти не належали до категорії секретних чи військових технологій, і до них відносно легко було отримати доступ, проте після введеної американцями повної заборони експорту таких компонентів у росію ситуація змінилася.
Бекграунд. Між тим стало відомо, що США ведуть переговори з Іраном про припинення поставок дронів-камікадзе до росії.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: editor@mind.ua.