Україна отримає винищувачі F-16. Чому це важливо?
Західні союзники України пообіцяли передачу Україні до кінця поточного року перших літаків F-16

Серед перших партнерів, що підтвердили свою готовність – Данія та Нідерланди. Терміни постачань – рішення політичне, яке залежить і від політики, і від дипломатії, і від міжнародного порядку денного. Але політикам у країнах Європейського Союзу не притаманно порушувати свої обіцянки, тому можна бути цілком впевненим, що союзники дотримають слова.
Юрій Атанов, військовослужбовець 40 бригади ім. «Привида Києва» пояснив, чому саме винищувачі F-16 потрібні українським Повітряним силам і чи може щось унеможливити їхнє використання.
F-16 – літаки примхливі
Одним із зауважень щодо передачі Україні літаків наводилася відсутність злітно-посадкових смуг для них. Проте командувач Повітряних сил Микола Олещук заявив, що такі винищувачі вже сідали в Україні. Не вдаючись у подробиці, можна припустити, що їх можна використовувати. Наскільки я знаю, навіть за умови відсутності аеродрому – рівна асфальтована траса, якщо її розчистити, може слугувати злітною полосою. Капоніри – спеціальні сховища для літаків – можна також доволі швидко збудувати. Тому не бачу тут особливих проблем. Тим більше, що зараз в Україні знову кладуть асфальт і ремонтують дороги. Кілька кілометрів у визначеному потаємному місці можна зробити.
F-16 – літаки багатофункціональні
На відміну від радянських літаків, які використовує росія, F-16 – це багатофункціональний винищувач із можливістю виконання бойових завдань зі знищення як повітряних цілей, так і наземних та надводних. Це значно розширить варіанти постачання зброї: раніше союзники не могли нам передати наявне озброєння, адже наші літаки просто не змогли б використовувати ті чи ніші ракети. Домінування в повітрі – це своєрідний козир у війні. Який, до речі, росіяни мали на початку війни, проте так і не змогли його розіграти.
«Якби в нас було достатньо цих винищувачів і далекобійних ракет, сирену вмикали б у москві, ростові і курську – і по підвалах ховалися б уже росіяни з дітьми», – Юрій Атанов.
F-16 – літаки сучасні
МіГ-29, на відміну від F-16, не розвивався з початку 1980-х, він вважається морально застарілим, тоді як «американець» пройшов кілька модифікацій.
У винищувальній авіації перевага за тим, хто першим виявить супротивника. Тому для повітряного бою велике значення має оптичний огляд. У F-16 стоїть радар АІС, який захоплює ціль на дистанції до 80 км, а МіГ-29 «бачить» на дальності 40 км. Радар F-16 одночасно здатний відстежувати до 35 цілей та дозволяє вести вогонь по восьми з них. При цьому цілі можуть бути як повітряними, так і наземними. Водночас радари на МіГ-29 супроводжують до 10 цілей і дозволяють атакувати лише одну.
У розпорядженні F-16 широкий набір озброєнь, що включає різні види ракет, керованих і некерованих бомб. Наприклад, ракети «повітря – повітря» – базові AIM-7 та AIM-120 AMRAAM, ракети «повітря – земля» – штурмова AGM-65 «Маверік», AGM-84 «Гарпун» для ударів по кораблях і протирадіолокаційна AGM-88 HARM, авіаційні бомби – кориговані, вільнопадаючі, запальні та касетні. У МіГ-29 тільки ракети «повітря – повітря» та авіаційні бомби.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].