Зеленський підписав закон про ГМО. Що для кого зміниться?
Протягом трьох років Україні необхідно адаптуватися до стандартів ЄС
Президент України Володимир Зеленський підписав закон «Про державне регулювання генетично-інженерної діяльності та державний контроль за обігом генетично модифікованих організмів і генетично модифікованої продукції для забезпечення продовольчої безпеки».
Документ, попри наявність у назві жахливого для обивателя терміну «генетично модифіковані організми», або ГМО, є скоріше технічним – він приводить галузеве законодавство до європейських стандартів. Ця організаційна реформа – одна з основних складових євроінтеграційних процесів в Україні, оскільки у ЄС законодавство у галузі ГМО є суворим та безкомпромісним.
Що змінює закон? Документ передбачає регулювання в галузі ГМО, зокрема в аспекті державного контролю над обігом ГМО. Похідний результат від посилення контролю – детінізація ринку.
Яким є статус-кво? У відповідності до чинного законодавства, в Україні дозволено вирощувати зареєстровані лінії ГМО. Проте наразі жодної такої лінії офіційно не зареєстровано. Відповідно, вирощування ГМ-продукції є фактично незаконним.
За оцінками Української зернової асоціації, попри сказане вище у країні вирощується нелегально близько 5% ГМО кукурудзи, 30% ГМО сої та 35-40% ГМО рапсу. Навіть вказівка «Без ГМО» на пакуванні не гарантує, що продукт не містить модифіковані інгредієнти – адже контроля у цій галузі де-факто не існує.
Що передбачає новий закон? Основні новації:
- впровадження європейських механізмів державної реєстрації ГМО та створення єдиного реєстру (у чинному законі – три реєстри: ГМО, генетично модифіковані сорти рослин та харчові продукти);
- вдосконалення вимог до маркування ГМ-продукції;
- розмежування повноважень органів державної влади з метою усунення дублювання функції у сфері обігу ГМО;
- вдосконалення системи оцінки ризиків ГМО щодо можливого впливу на здоров’я людини та зовнішнє середовище;
- впровадження повноцінного регулювання генетичної інженерної діяльності у замкнутій системі;
- впровадження понять пост-реєстраційний моніторинг та простежуваність;
- посилення державного контролю на всіх етапах обігу ГМО (створення, випробування, виробництво/вирощування, обіг та маркування), а також встановлення відповідальності за порушення галузевого законодавства.
Як це вплине на практику? Євросоюз не допускає півмір у питанні ГМО та продукції, що їх містить, в той час як в Україні можуть існувати – і існують – невраховані виробництва.
Тому в результаті впровадження нового законодавства, наприклад, кукурудза (головна в об’ємах експортна культура України), скоріш за все, не матиме дозволених до вирощування у країні ГМ-аналогів.
Стосовно буряку, сої та рапсу, які також бувають – неформально – генетично модифікованими, буде впроваджений перехідний період тривалістю 5-8 років, до цілковитої заборони на їхнє вирощування.
Коли вступ України до ЄС буде офіційно погоджений, всі реєстрації сортів ГМО, що відсутні у європейських базах, будуть скасовані.
Де найбільш розповсюджені ГМО? У США, Бразилії, Аргентині, Індії та Канаді. Найліберальнішими у цьому питання виявились Сполучені Штати, де офіційно дозволена наявність до 10% ГМ-продукції у продуктах харчування.
Майже повністю заборонено вирощування та експорт ГМО в Туреччині, Алжирі, Мадагаскарі, Киргизстане, Бутані, Саудівській Аравії, Еквадорі, Перу, Белізі та Венесуелі.
У всіх країнах Євросоюзу, крім Іспанії та Португалії, заборонено вирощування ГМ-рослин. Імпорт ГМО дозволений для виробництва біопалива та використання в якості корму для тварин (але також – із серйозними обмеженнями та застереженнями).
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].