Євросоюз не може швидко відмовитися від російського зрідженого газу, його поставки стали рекордними — ВВС

Євросоюз не може швидко відмовитися від російського зрідженого газу, його поставки стали рекордними — ВВС

ЄС відмовився від російського трубопровідного газу, але замінив його російським же ЗПГ

This material is also available in English
Євросоюз не може швидко відмовитися від російського зрідженого газу, його поставки стали рекордними — ВВС
фото DR

Євросоюз імпортує рекордні обсяги зрідженого природного газу (ЗПГ) із росії. Це суперечить його планам поступово відмовлятися від російського викопного палива.

Джерело. ВВС пише про те, чому на тлі енергетичної кризи ЄС не може скоротити постачання російського ЗПГ.

З моменту вторгнення імпорт російського ЗПГ до Європи виріс на 40%, оцінила правозахисна організація Global Witness. З січня по липень 2023 року європейські країни придбали 22 млн кубометрів ЗПГ з росії, тоді як обсяг імпорту в аналогічний період довоєнного 2021 року становив 15 млн кубометрів.

Найбільші покупці російського ЗПГ у світі після Китаю – Іспанія та Бельгія. Ці приморські європейські країни приймають судна, що перевозять ЗПГ. За перші сім місяців 2023 року на Іспанію припало 18% від загального обсягу російського продажу, на Бельгію – 17%.

Серед інших найбільших імпортерів – Франція та Нідерланди, через інфраструктуру яких російський газ йде до інших країн Європи.

Наразі Єврокомісія втілює план REPowerEU, ухвалений у травні 2022 року у відповідь на російське вторгнення в Україну. Його головна мета – позбавити Євросоюз залежності від російського викопного палива – нафти, газу, вугілля.

Очікувалося, що до 2027 року заходи REPowerEU допоможуть Європі повністю відмовитися від російських постачань. Однак на практиці виявилось, що це неможливо зробити так швидко.

Європейські санкції різко скоротили імпорт російської нафти та ввели заборону на імпорт усіх видів вугілля, але не торкнулися ЗПГ. Наразі в ЄС діє заборона на імпорт російської сирої нафти, що постачається морем, а також ембарго на нафтопродукти.

Але постачання газу під санкції не потрапили.

На початку вересня міністр енергетики Іспанії Тереза Рібера заявила Reuters, що зараз ЄС не має короткострокового плану щодо відмови від російського ЗПГ.

Фактично ЄС намагається знизити залежність від російського трубопровідного газу за рахунок збільшення постачання російського ж ЗПГ.

За оцінкою МЕА, прагнучи замістити втрати трубопровідного газу, Європа намагається отримати весь доступний для неї ЗПГ.

«Ринок зрідженого газу влаштований приблизно так, як і ринок нафти, – пояснює експерт. – Трейдерів цікавить найближчий, той, до якого найкоротше пливти. Їхнє завдання – купити найдешевший газ із найдешевшою доставкою. І якщо російський ЗПГ не заборонено купувати, то це робитимуть».

Чому ЄС зараз не може відмовитись від імпорту російського ЗПГ? Довгі роки росія залишалася одним із ключових постачальників газу для Європи. Різка відмова від імпорту російського ЗПГ після скорочення трубопровідних поставок неминуче призведе Євросоюз до чергового енергетичного шоку.

Щоб уникнути дефіциту газу, ЄС дотримується плану REPowerEU – його кроки передбачають зниження енергозалежності блоку від росії.

Досягти цієї мети можна за рахунок збільшення імпорту ЗПГ із інших країн, а також розвиток альтернативної енергетики. Але проблема полягає в тому, що інвестувати одночасно в обидва ці напрямки досить складно, зазначає експерт.

Треба або інвестувати в ті альтернативні джерела, які дозволяють скоротити споживання газу, або ж будувати нові термінали, укладати нові довгострокові контракти та намагатися отримати ЗПГ – для цього потрібний попит. Або інвестувати в одне, або в друге. Це дуже важко зробити одночасно», – вважає експерт.

Крім того, Європі вигідніше купувати ЗПГ у росії через логістику. Це просто дешевше – ввозити ЗПГ із росії, ніж із США, тому Європа збільшила його імпорт.

Водночас експорт американського ЗПГ до ЄС також зростає. За підсумками 2022 року його обсяг зріс майже в 2,5 рази – до 117,4 млн куб. м із 47,8 млн куб. м у 2021 році.

Бекграунд. Між тим Bloomberg анонсує, що 12-ий пакет санкцій ЄС включає заборону на імпорт російських алмазів, ЗПГ та обмеження проти IT-сектору.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло