Іранська правозахисниця Наргес Мохаммаді одержала Нобелівську премію миру

Іранська правозахисниця Наргес Мохаммаді одержала Нобелівську премію миру

Зазначається, що премію присудили «за боротьбу проти утиску жінок в Ірані та боротьбу за захист прав людини та свободи для всіх»

Іранська правозахисниця Наргес Мохаммаді одержала Нобелівську премію миру
Фото: Niklas Elmehed / Фонд Нобеля

Нобелівський комітет присудив Нобелівську премію миру іранській правозахисниці Наргес Мохаммаді. Зазначається, що премію надали «за боротьбу проти утиску жінок в Ірані й боротьбу за захист прав людини та свободи для всіх».

Про це йдеться на сайті комітету.

«Її відважна боротьба спричинила величезні особисті витрати. Загалом режим заарештовував її 13 разів, п’ять разів засуджував і засудив до 31 року в’язниці та 154 ударів батогом. Пані Мохаммаді все ще перебуває у в'язниці» – наголосили в повідомленні.

Зазначається, що Мохаммаді бореться проти систематичної дискримінації та утиску жінок, за право жінок жити повноцінним і гідним життям, а також за свободу вираження поглядів і право на незалежність.

Комітет уточнює, що в Ірані за зазначені вище дії загрожує переслідування, ув'язнення, тортури й навіть смерть.

Що відомо про Наргес Мохаммаді?

Будучи молодою студенткою фізики у 1990-х роках, Наргес Мохаммаді вже була прихильницею рівності та прав жінок. Після закінчення навчання вона працювала інженеркою, а також колумністкою у різних реформаторських газетах. 2003 року жінка приєдналася до Центру захисників прав людини в Тегерані – організації, заснованої лауреаткою Нобелівської премії миру Ширін Ебаді.

У 2011 році Мохаммаді вперше затримали та засудили до багатьох років ув’язнення за її зусилля, спрямовані на допомогу ув’язненим активістам та їхнім родинам.

Через два роки, після звільнення під заставу, Мохаммаді занурилася в кампанію проти застосування смертної кари. Іран уже давно входить до числа країн, де діє таке покарання.

Її діяльність проти смертної кари призвела до повторного затримання у 2015 році. Повернувшись до в’язниці, вона почала виступати проти систематичного застосування тортур і сексуального насильства щодо політичних в’язнів, особливо жінок.

Під час торішньої хвилі протестів в Ірані Мохаммаді з в'язниці висловлювала підтримку демонстрантам й організовувала акції солідарності серед співкамерників. У відповідь тюремна влада запровадила ще суворіші умови – Мохаммаді заборонили приймати дзвінки та відвідувачів.

Однак їй вдалося передати за ґрати статтю, яку опублікувала New York Times. Повідомлення було таке: «Чим більше з нас вони затримають, тим сильнішими ми стаємо».

Бекграунд. Як раніше писав Mind, норвезький письменник Йон Фоссе отримав нобелівську премію – 2023 з літератури.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Invest Summit. Jazz Business
Читайте також
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло