«Кернел», «Окко» та «Тедіс Україна» стали лідерами українського опту під час війни
Майже половина з 10 найуспішніших оптовиків – це бізнеси, які торгують паливом

Майже половина з 10 найуспішніших українських оптовиків – це бізнеси, які займаються торгівлею твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.
Про це свідчать дані Індексу Опендатабота.
До 10 найуспішніших у сфері оптової торгівлі потрапили компанії «Окко», WOG, «Вест Петрол Маркет» (паливо) та «ДТЕК Трейдінг», який здійснює торгівлю енергетичними продуктами.
У переліку також наявні бізнеси, що продають тютюн («Тедіс Україна» та «Філіп Морріс сейлз енд дистриб’юшн»). Лише дві компанії з переліку продають продукти: МХП (м’ясо) та «Кернел Трейд» (зерно). До Індексу також потрапили фармкомпанія «Оптіма Фарм» і «Метінвест-СМЦ».
Разом ці бізнеси торік заробили 458,95 млрд грн.
5 найуспішніших українських оптовиків
Незмінним лідером оптової торгівлі другий рік поспіль є «Кернел Трейд», яка входить до групи «Кернел» Андрія Веревського. У 2022 році дохід компанії становив 67,92 млрд грн – на 21% менше проти 2021 року (85,79 млрд грн).
З доходом у 67,29 млрд грн до 2 позиції рейтингу просунулася ОККО (Антонов Віталій Борисович, Універсальна інвестиційна група – УІГ). Заробітки компанії зросли в 1,6 раза за рік у 2022 році.
Замикає трійку тютюнова компанія «Тедіс Україна» Бориса Кауфмана. Торік компанія збільшила свій дохід на 7% і заробила 64,95 млрд грн. Водночас дохід ще однієї компанії Індексу, яка спеціалізуються на оптовій торгівлі тютюном – «Філіп Морріс сейлз енд дістріб’юшн» (українська філія міжнародного виробника тютюнової продукції Phillip Morris International) – скоротився на 15% у 2022.
Четверте місце Індексу посідає компанія МХП Юрія Косюка. Ця компанія спеціалізується на оптовій торгівлі м’ясом і м’ясними продуктами. Її дохід у 2022 році становив 46,73 млрд грн і майже не змінився, якщо порівняти з 2021 роком (46 млрд грн).
На п’ятому місці переліку опинилася компанія «Оптіма Фарм» Андрія Губського. У 2022 році доходи компанії зменшилися на 4% та становили 44,34 млрд грн.
Найбільший приріст доходу – в 1,8 раза за рік – отримала компанія «ДТЕК Трейдінг» Ріната Ахметова. Дохід цієї компанії у 36,68 млрд грн дозволив піднятися з 18-го місця у рейтингу-2021 на 7-ме в рейтингу-2022.
А ось в іншої компанії Ахметова – «Метінвест-СМЦ» – доходи скоротилися на 42% (2021 рік – 51,39 млрд грн, 2022-й – 29,86 млрд грн).
Хто вилетів із рейтингу?
Десятка найуспішніших українських оптовиків зазнала суттєвих змін порівняно з 2021 роком. Торік із переліку вибули 2 компанії, які спеціалізуються на торгівлі енергетичними продуктами. Йдеться про пов’язану з Коломойським компанію «Юнайтед Енерджі», яка до початку повномасштабної війни була другою за заробітками в країні. Торік вона отримала дохід у 3,6 раза менше проти 2021 року (17,24 млрд грн) і втратила 19 пунктів рейтингу.
Також до топу не потрапив «Хім-Трейд» (Дмитро Фірташ), зменшивши в 1,4 рази свій дохід, компанія опустилася на 12 позицію у рейтингу.
Також із десятки вибули два бізнеси, що спеціалізуються на оптовій торгівлі зерном: Нібулон (Андрій Вадатурський). Доходи компанії торік зменшилися у 2,7 раза проти 2021 року, а значна частка потужностей та обладнання досі перебуває в окупації.
«АДМ-Юкрейн» (дочірнє підприємство міжнародної агропромислової корпорації Archer Daniels Midland Company): їх дохід скоротився у 1,5 раза до 2021 року.
Сукупний дохід компаній топ-10 оптової торгівлі у 2022 зменшився на 10% у порівнянні з топ-10 у 2021 року.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].