В Україні розгорнуть європейську службу AFCOS для контролю коштів міжнародних донорів – Держаудитслужба

В Україні розгорнуть європейську службу AFCOS для контролю коштів міжнародних донорів – Держаудитслужба

За словами голови служби Алли Басалаєвої, така модель працюватиме в рамках бюджету ЄС, а саме Багаторічної програми фінансування на 2021–2027 роки

В Україні розгорнуть європейську службу AFCOS для контролю коштів міжнародних донорів – Держаудитслужба
Фото: ілюстративне

Для контролю коштів міжнародних донорів на базі Держаудитслужби буде розгорнута українська Служба координації боротьби з шахрайством (Anti-fraud coordination service, AFCOS).

Про це розповіла голова Держаудитслужби Алла Басалаєва.

«Ми перейдемо до масштабної системи, яка вестиме статистику порушень та аналізуватиме, де можуть виникнути проблеми. Щоб не шукати, куди поділися гроші, а наперед запобігати будь-яким негативним явищам», – зазначила вона.

Голова Держаудитслужби додала, що для цього потрібні законодавчі зміни, водночас сама нова модель має всі шанси стати універсальною в контролі коштів міжнародних донорів на відновлення України.

За її словами, така модель працюватиме в рамках бюджету ЄС, а саме Багаторічної програми фінансування на 2021–2027 роки. Зокрема, планується створення спеціального Українського фонду (Ukrainian Facility) на 50 млрд євро, контроль за витратами якого планується покласти на Державну аудиторську службу України.

«Проєкт регламенту, який регулює Ukrainian Facility, уже пройшов перше читання в Європарламенті. Він визначає, що перевіряти витрати Фонду будуть декілька установ. Від ЄС – це європейський Board of Auditors (Рада аудиторів). А національних контролерів буде два – Держаудитслужба та Рахункова палата. Вони уповноважені проводити аудит і фінансові інспекції витрат. Board of Auditors має право почати перевірку в будь-який момент. Але, як показує практика, європейці зазвичай покладають ключові функції саме на національні органи фінконтролю», – уточнила Басалаєва.

Вона також додала, що Держаудитслужба вже має успішний досвід співпраці з Європейським управлінням з питань запобігання зловживанням та шахрайству (фр. Office européen de lutte anti-fraude, OLAF), яке стежить за використанням коштів Євросоюзу.

Крім того, за даними Басалаєвої, наразі контакти з OLAF відбуваються через структурний підрозділ Держаудитслужби, на базі якого в подальшому буде розбудована українська AFCOS як частина європейської системи контролю за грошима ЄС.

«Саме така багаторівнева структура фінансового контролю є оптимальною, на мою думку. Адже в ній будуть взаємодіяти всі – ДАСУ, Офіс генпрокурора, НАБУ, СБУ, ДБР, БЕБ.  І ця модель працюватиме не лише задля фінансового контролю над коштами Ukrainian Facility, а й загалом усіх міжнародних донатів, які будуть надходити на відновлення України», – наголосила голова Держаудитслужби.

Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що Держаудитслужба ініціює повернення прибутку до складу ціни воєнних контрактів за 2022–2023 роки.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло