Мінфін домовився про відстрочку погашення зовнішніх боргів. Україна заощадить до $15 млрд
Це допоможе Нацбанку зберегти золотовалютні резерви та втримати курсову стабільність
Міністр фінансів Сергій Марченко 22 грудня повідомив про підписання зміни до Меморандуму про взаєморозуміння щодо припинення виплат за державним та гарантованим державою боргом з групою офіційних кредиторів з країн G7 та Паризького клубу.
«Це добровільне призупинення виплати боргу є частиною пакету міжнародної підтримки на суму $122 млрд, наданою партнерами України. Виплати за офіційним боргом України призупинено до кінця березня 2027 року», – зазначив Сергій Марченко
З ким конкретно домовилася Україна про реструктуризацію і що буде далі? Голова профільного парламентського комітету Данило Гетманцев повідомив, що Мінфін підписав угоду про заморожування виплат за зовнішніми боргами з представниками урядів Канади, Франції, Німеччини, Японії, Великобританії та США.
За його словами, це був перший етап реструктуризації.
У рамках другого етапу, запланованого на І півріччя 2024 року, вестимуться переговори про відстрочення платежів із зовнішнього комерційного боргу. Це стосується єврооблігацій та ВВП-варантів, які були випущені під час реструктуризації держборгу України у 2015 році на суму $3,2 млрд.
Яким буде ефект від реструктуризації? За словами Гетманцева, завдяки двом етапам реструктуризації Україна зможе до 2027 року заощадити на виплатах за зовнішнім боргом близько $14,8 млрд.
Протягом 2023 року Україна мала заплатити кредиторам понад $9 млрд.
За даними Мінфіну, у 2024 році платежі за зовнішнім боргом (як погашення, так і обслуговування) становитимуть близько $10,2 млрд.
Але оскільки з кредиторами вдалося домовитися, очевидно, що ця сума буде меншою. Скільки вдасться зекономити, міністерство поки не вказує.
Які ще переваги дає реструктуризація боргів? Що менші платежі за зовнішніми боргами, то менша потреба у міжнародному фінансуванні. Його обсяг на 2024 рік оцінюється у суму близько $41 млрд. Втім, Сергій Марченко заявив, що цю потребу вдалося зменшити до $37 млрд за рахунок внутрішніх резервів. Зокрема, це збільшення доходів та скорочення капітальних видатків держбюджету, а також активізація внутрішнього ринку запозичень.
Відповідно, домовленості із кредиторами дозволять зменшити обсяг фінансування, яке необхідно отримати з-за кордону.
Окрім цього, реструктуризація зовнішньої заборгованості допоможе Нацбанку зберегти золотовалютні резерви та втримати курсову стабільність, а також знизити ризики емісійного фінансування державного бюджету.
Інакше кажучи, наявність запасів може відіграти важливу роль не тільки для забезпечення стабільності гривні, а й для покриття екстрених потреб держбюджету. Але найголовніше, не доведеться вмикати «друкарський верстат».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].