Держпраці закликала громадян долучатися до всеукраїнської програми ментального здоровʼя
Зазначається, що певні прояви гострої реакції на стрес потребують чітких дій

Держпраці закликала громадян долучитись до всеукраїнської програми ментального здоровʼя. Там назвали певні інструменти, які допоможуть дбати про внутрішній стан. Наголошується, що певні прояви гострої реакції на стрес потребують чітких дій.
Про це йдеться на сайті Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці.
Зазначається, що гостра реакція на стрес може проявлятися у вигляді ступору, безпорадності, рухового збудження, агресії, нервового тремтіння, плачу, істерики.
Ступор
У Держпраці радять у разі, якщо людина у ступорі, зігнути їй пальці обох рук та притиснути їх до основи долоні. Уточнюється, що великі пальці мають бути назовні.
Кінчиками своїх великого і вказівного пальців масажуйте людині точки, розташовані над очима рівно посередині між лінією росту волосся і бровами, чітко над зіницями.
Наголошується, що людина у ступорі може чути й бачити, тому радять тихо і чітко промовляти їй на вухо те, що може викликати сильні емоції.
Безпорадність
Якщо людина у стані безпорадності, радять поставити їй прості питання та провести її до безпечного місця, де вона зможе відпочити. Радять також допомогти зручно сісти та зняти взуття.
«Якщо такої можливості немає, більше розмовляйте з людиною, залучайте її до
спільних дій (прогуляйтеся, випийте чаю, допоможіть іншим)», – йдеться у повідомленні.
Перезбудження
Зазначається, що якщо людина перезбуджена, то можна, за можливості, обмежити кількість людей навколо або знайти тихе місце. У відомстві радять також говорити спокійно про відчуття людини, не сперечатися та уникати фраз із часткою «не», що стосуються небажаних дій.
Наголошується, що у такому стані людина може заподіяти шкоду собі та іншим. Уточнюється, що рухове збудження зазвичай триває недовго і може змінитися нервовим тремтінням, плачем, а також агресивною поведінкою.
Агресія
За умови, якщо людина проявляє агресію, радять звести до мінімуму кількість оточуючих та дати людині можливість «випустити пару». Окрім цього, радять запропонувати людині виконати фізичну вправу або ж доручити роботу, повʼязану
з високим фізичним навантаженням.
«Демонструйте доброзичливість, навіть якщо ви не згодні з людиною. Намагайтеся «розрядити» обстановку жартами. Якщо не надати допомогу вчасно, це може
призвести до небезпечних наслідків: через зниження контролю над своєю поведінкою
людина може вдаватися до необдуманих дій, завдати каліцтва собі чи іншим», – додали у повідомленні.
Нервове тремтіння
«Запитайте, чи людині не холодно. Якщо ні, попередьте ії, що хочете допомогти і поясніть – для цього потрібно власноруч посилити тремтіння. З дозволу людини візьміть її за плечі й сильно, різко потрясіть протягом 10-15
секунд. У цей час розмовляйте з людиною, аби вона не сприйняла ваші дії, як напад на неї», – радять фахівці.
За їх словами не варто обіймати людину, вкривати її ковдрою, заспокоювати і вимагати, аби вона себе опанувала.
Плач
Якщо людина плаче, експерти радять не залишати її саму та підтримувати на вербальному і тілесному рівнях. Водночас не радять ставити запитання, казати, що не розумієте людину або давати поради.
«Попросіть дозволу і візьміть її за руку. Покладіть руку на плече або спину. Погладьте по голові. Вислухайте людину. Дайте їй можливість виплакатися і виговоритися – виплеснути горе, страх, образу. Покажіть, що слухаєте – навіть простими «ага», «так», кивайте головою», – розповідають у матеріалі.
Істерика
У разі істерики у людини зазначається, що варто попросити «глядачів» піти та створити спокійну атмосферу.
«Якщо це безпечно, лишіться з людиною наодинці. Станьте до стіни, поверніть людину до себе обличчям – спробуйте зосередити її увагу на собі. Зробіть якусь несподівану дію, яка сильно здивує», – кажуть спеціалісти.
Як приклад наводять сказати людині підставити руки, щоб налити їй води, а самим ж хутко змочити людині руки й обличчя.
«Говоріть із людиною короткими фразами, впевненим спонукальним тоном», – додали у Держпраці.
Бекграунд. Раніше Mind розповідав, як британський чат-бот допоміг не соромитися ментальних проблем.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].