Американська C4ADS назвала Туреччину головним хабом для перевалки в росію західних військових запчастин
Есперти назвали Туреччину “ахіллесовою пятою” західних санкцій

Туреччина – ключовий перевалочний вузол на шляху постачання в росію товарів подвійного призначення європейського виробництва, йдеться у доповіді Center for Advanced Defense Studies (C4ADS) – некомерційної організації з глобальної безпеки (Вашингтон), на яку посилається ВВС.
C4ADS називає Туреччину «ахіллесовою п'ятою» західних санкцій проти росії, покликаних припинити постачання до країни військових технологій.
Доповідь організації присвячена постачанню верстатів з ЧПУ (числовим програмним управлінням) – високотехнологічного обладнання подвійного призначення, що застосовується при створенні різних товарів військового призначення: наприклад, збройових корпусів і деталей літаків.
росія дуже залежить від іноземних верстатів з ЧПУ, особливо європейських, наголошується в доповіді.
Незважаючи на спроби замістити їх за рахунок внутрішнього виробництва, росії потрібно багато років, щоб власні верстати стали конкурентоздатними.
До вторгнення в Україну найбільшими постачальниками верстатів із ЧПУ для росії були Німеччина та Італія.
C4ADS проаналізував торгові та корпоративні звіти росії та Туреччини, а також дані про російські закупівлі. При цьому організація перевіряла поставки, в яких виробником товару була вказана одна з європейських країн, а відправником – Туреччина.
Аналіз показав, що турецька компанія Jacbac Technology Dis Ticaret Limited Sirketi (Jacbac Technology) з вересня 2022 по грудень 2023 відправила до росії не менше 24 вантажів, що містять верстати з ЧПУ європейського виробництва.
У російських торгових записах ці вантажі позначені як «нові верстати», причому деякі з них відзначені як вироблені в 2023 році. На підставі цього C4ADS робить висновок, що верстати, швидше за все, були відправлені з ЄС нещодавно, тобто вже з порушенням режиму санкцій.
У даних про російську торгівлю також міститься інформація про численні вантажі, зазначені номерами моделей п'ятиосьових верстатів з ЧПУ (можуть використовуватися, наприклад, при виробництві деталей літаків). У ЄС ці верстати вже давно визнані технологією подвійного призначення.
Jacbac Technology відправляла ці верстати двом російським одержувачам, які фігурували у російських торгових записах як «одержувачі товарів». Верстати прямували через Туреччину до росії – військово-промислового підрядника Umac та фірми Avbis.
При цьому в даних про російську торгівлю немає відомостей, як саме ці товари опинилися в Туреччині. У турецьких даних також немає чіткого опису того, як Jacbac Technology імпортувала товари.
Ще одна турецька компанія – Mertege – імпортувала щонайменше дев'ять партій верстатів європейського походження. З них шість партій містили верстати з ЧПУ від підприємств із Німеччини та Швеції.
Хоча в торгових записах росії Avbis представлена як російська компанія, у турецьких документах країною призначення вантажу – невказаною моделлю п'ятиосьового обробного центру вагою 8,5 тисяч кг та вартістю 142 тисячі євро – зазначено Казахстан. Це потенційно вказує на те, що вантаж був «примарним експортом», зазначає C4ADS.
Найбільший турецький виробник Jacbac Technology у листопаді 2023 року був включений до американського списку санкцій. Як пояснило міністерство фінансів США, компанія з серпня 2022 року здійснювала десятки поставок обладнання до росії – як приклад було наведено інструменти для металообробки та токарних верстатів.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].