U-LEAD розповіла місцевим громадам новий алгоритм дій при отриманні гуманітарної та благодійної допомоги
Йшлося про зміни у обліку та оформленні, електронне декларування вантажів та розширення переліку отримувачів

Наприкінці 2023 – на початку 2024 року законодавство, що стосується гуманітарної та благодійної допомоги зазнало суттєвих змін. Так, 23 січня 2024 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо ввезення, обліку, розподілу гуманітарної допомоги, особливостей оподаткування відповідних операцій та подання звітності», а наприкінці 2023 року набув чинності Порядок №953, яким регулюється пропуск та облік гуманітарної допомоги, певні положення якого починають діяти з 1 квітня.
Роз’яснення щодо цих змін та новий алгоритм дій при отриманні гуманітарної або благодійної допомоги місцеві громади отримали від експертів Програми «U-LEAD з Європою» на інформаційній сесії «Отримання та облік благодійної та гуманітарної допомоги», яка зібрала понад 300 фахівців громад з усієї України, – повідомляє сайт Програми.
Радниця з питань муніципальних фінансів та управління регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Вінницькій області Інна Святна та її колеги Наталія Любченко і Олена Савченко, радниці з регіональних офісів Хмельницької та Кіровоградської областей, надали роз’яснення щодо особливостей бухгалтерського обліку гуманітарної допомоги, а також рекомендації щодо оприбуткування безоплатно отриманих активів, їх використання та у разі необхідності подальшої передачі.
Фахівчині звернули увагу учасників на оновлену термінологію щодо отримувачів та набувачів гуманітарної допомоги, а також розширення переліку отримувачів гуманітарної допомоги. До вже наявних додалися неприбуткові державні та комунальні підприємства, установи, організації та органи місцевого самоврядування (наприклад, заклади охорони здоров’я) та надавачі медичних та/або реабілітаційних послуг, які мають договір з Національною службою здоров'я України. Ці ж отримувачі можуть набувати статусу набувачів допомоги (кінцевих споживачів, які нею користуються), – зазначили експертки.
Органи місцевого самоврядування можуть бути лише отримувачами гуманітарної та благодійної допомоги і не можуть бути благодійниками. Вони обов’язково та постійно ведуть облік гуманітарної та благодійної допомоги. Основний принцип роботи з отриманими від донорів та благодійників матеріальними цінностями: отримали і одразу передали цільовим організаціям або установам, – наголошувалося на сесії.
Алгоритм отримання гуманітарної допомоги наступний: письмова пропозиція донора, надання письмової згоди, підписання первинних документів, реєстрація отримувачів, відображення у бухобліку (облік гуманітарної допомоги), передача набувачам, звітування.
«На етапі формування письмової згоди радимо продумати, кому і для яких потреб використають допомогу та її шлях до набувача. Щодо зміни отримувача, якого зазначать в первинних документах, то така зміна можлива лише за згодою донора. Крім випадку, коли таку згоду зазначено у попередньо сформованих документах», – наголосила Інна Святна.
Важливими у діяльності отримувача допомоги є облік та звітність про її використання. Експертки нагадали, що з моменту розмитнення гуманітарної допомоги бюджетні заклади подають інвентаризаційний опис в автоматизованій системі впродовж 15 днів, отримувачі медичної гуманітарної допомоги мають 60 днів на зазначені дії, у решті випадків – 90 днів. Крім того, отримувач гуманітарної допомоги до 15 числа місяця, наступного за місяцем митного оформлення товарів та щомісячно, подає звіт про наявність і розподіл гуманітарної допомоги, до повного її розподілу. Задекларована гуманітарна допомога, про яку не відзвітували протягом 90 календарних днів з дати внесення інформації про митне оформлення, вважається використаною не за цільовим призначенням.
Крім того, учасниці нагадали, що з 1 квітня 2024 року на рівні закону запроваджується використання автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги. Будь-який гуманітарний вантаж тепер може бути оформлено виключно на організацію/установу, яка включена до Єдиного реєстру отримувачів гуманітарної допомоги. За даними автоматизованої систему реєстрації гуманітарної допомоги, з грудня 2023 до лютого 2024 року на платформі зареєструвалося 7448 отримувачів допомоги.
Водночас з 1 квітня 2024 року припиняє дію спрощений механізм декларування гуманітарної допомоги. З цієї дати привезти гуманітарний вантаж можна буде лише за попередньо поданою електронною декларацією.
Нагадаємо: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян та розширює можливості громад. Одна з місій U-LEAD – просвітницька, з метою допомоги місцевим громадам задля майбутнього покращення рівня життя.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].