Суд визнав недійсним договір про постачання труб «Укргазвидобуванню» від китайської Vorex
Vorex надав на участь у тендері підроблений документ, тому перемогу в тендері анулювали

Господарський суд міста Києва ухвалив рішення визнати недійсним договір постачання трубної продукції, укладений між АТ «Укргазвидобування» та постачальником труб з Китаю, компанією Vorex.
Про це свідчить дані в тендері на Прозоро.
Згідно з текстом документа, головним мотивом цього рішення став факт підробки одного з документів, який Vorex подав для участі в тендері. Йдеться про відгук від іншої компанії про виконання аналогічного договору в Україні на постачання обсадних труб.
Китайський посередник додав до тендерної документації лист-відгук від ТОВ «Полтавська бурова компанія». Проте в ході розгляду судової справи ПБК повідомила, що не надавала такого листа-відгуку на користь Vorex. Ба більше, як виявилося, Vorex здійснював постачання продукції для ПБК з відхиленням від зазначеного обсягу товару та термінів його постачання.
За наведених обставин Госпсуд м. Києва дійшов висновку, що оригіналу листа-відгуку №228 від 21 березня 2023 року не існує, а отже, не існувало станом на момент визначення Vorex переможцем торгів. Тендерна пропозиція Vorex не відповідала кваліфікаційним критеріям, зазначеним у тендерній документації та в силу закону мала бути відхилена АТ «Укргазвидобування». Тому суд ухвалив рішення визнати недійсними як результати тендеру, так і сам контракт між УГВ та Vorex.
У межах цього контракту Vorex постачала для УГВ китайські труби виробництва Hengyang Valin Steel Tube Co., Ltd. Ще у 2020 році Україна запровадила антидемпінгове мито в розмірі 51,52% на імпорт сталевих труб із Китаю, проте для Hengyang Valin був зроблений виняток – мито з труб цієї китайської компанії не стягувалося. Ба більше, згодом, у 2021 році, МКМТ дозволила Vorex імпортувати ці труби без сплати мита.
Як повідомляє видання «Наші Гроші», за даними платформи «Прозоро», у 2023 році «Укргазвидобування» уклало контракти з Vorex на загальну суму $100,5 млн. І з цієї суми не сплачено жодних податків до бюджетів усіх рівнів України. Водночас, якби ці замовлення замість китайців виконували українські виробники труб, до бюджетів усіх рівнів повернулося б 785 млн грн як податки.
Окрім того, укладаючи угоди з китайцями у доларах США, «Укргазвидобування» розраховується вже після виконання робіт, тобто через пів року – рік після підписання контрактів, закуповуючи для цього валюту за комерційним курсом. Тобто УГВ має додаткові витрати в розмірі мінімум 100 млн грн на те, аби купити валюту. При цьому контракти з українськими виробниками укладаються у гривні.
За інформацією «БізнесЦензора», на початку 2024 року Vorex заблокувала в Господарському суді міста Києва виконання банківських гарантій перед «Укргазвидобуванням». Згідно з документом, китайський посередник взагалі вимагає «визнати гарантію банка «Глобус», видану на користь АТ «Укргазвидобування», нікчемною та такою, що не підлягає виконанню». До речі, аналогічним позовом Vorex заблокував виконання банківських гарантій перед іншою «дочкою» НАК «Нафтогаз» – Оператором ГТС України.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].