Два правові шляхи задля залучення волонтерів місцевими громадами
Інформаційна сесія для органів місцевого самоврядування від Програми U-LEAD

Про правове підґрунтя існування волонтерського руху та механізми залучення волонтерів органами місцевого самоврядування йшлося на черговій інформаційній сесії, яку провела цього тижня програма «U-LEAD з Європою».
У рамках заходу було детально розглянуто особливості залучення місцевою владою волонтерів, умови та деталі укладення договорів про провадження волонтерської діяльності, механізми компенсації витрат волонтерам, процедурі видачі волонтерських посвідчень та практичні поради щодо обліку волонтерів, повідомила U-LEAD.
«Волонтерський рух – це про позитивну та корисну активність людей, яку громадам треба не лише помічати, а й підтримувати. Ми всі розуміємо, що органи влади мають обмежені ресурси, і мова не лише про фінансову складову, а й про додаткові ресурси, додаткові робочі руки під час відновлювальних робіт, підтримку людей тощо. Кожна громада має певні невирішені проблеми, і волонтерський рух може з ними допомогти. Тому для ОМС важливо розуміти, як правильно підтримати цих людей законодавчо», – наголосив під час виступу Михайло Шелеп – радник із питань децентралізації та місцевого самоврядування Регіонального офісу U-LEAD на Рівненщині, який координує цю тему.
За його словами, органи місцевого самоврядування мають сприяти поширенню інформації про організації та установи, що залучають до своєї діяльності волонтерів шляхом розміщення відповідної інформації на своїх вебсайтах і в місцевих медіа. Про це йдеться у Законі України «Про волонтерську діяльність» № 3236-VI.
Для залучення людей до волонтерської діяльності на сьогодні є два способи, зазначив Михайло Шелеп. Перший: через громадські організації чи благодійні фонди. ОМС можуть співпрацювати з ними, зокрема, шляхом укладання меморандумів чи договорів. Або ж напряму, самостійно залучати людей до волонтерської діяльності, у тому числі шляхом укладання договорів про провадження волонтерської діяльності.
Експертка з волонтерських програм «U-LEAD з Європою» та керівниця ГО «ЮрШтаб» Юлія Найда зазначила, що за законодавством залучати волонтерів до своєї діяльності можуть організації та установи, які є неприбутковими й внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій. ОМС теж є неприбутковими організаціями та внесені до відповідного реєстру. Підтвердженням цьому є і позиція Національної соціальної сервісної служби України, яка підготувала для ОМС окрему форму договору про провадження волонтерської діяльності. Отже, органи місцевого самоврядування теж можуть залучати волонтерів.
«Чим волонтери можуть допомагати ОМС? Цей перелік не є вичерпним. Може йтися й про доставлення гуманітарних вантажів, подолання наслідків ракетних атак (розбір завалів), забезпечення пожежної охорони та цивільного захисту громади, інтеграція ВПО у життя громади тощо. Волонтерський рух допомагає підсилювати згуртованість і стійкість громади. Кожна громада може навести приклад, коли за ініціативи волонтерів організували збори допомоги», – зазначила вона.
Під час інформаційної сесії також проговорили особливості залучення волонтерів по окремих напрямах, умови та деталі укладення договорів про провадження волонтерської діяльності, які можуть укладати ОМС, механізми компенсації витрат волонтерам, процедуру видачі волонтерських посвідчень та практичні поради щодо обліку волонтерів. А також розглянули алгоритм отримання грошової допомоги від держави в разі смерті або поранення (контузії) волонтера та роль ОМС в цьому процесі, правові підстави залучення громадян до волонтерської діяльності.
Слід зазначити, що Програма U-LEAD пропонує групові та індивідуальні консультації для посадових осіб щодо залучення волонтерів органами місцевого самоврядування, адже тема волонтерства – нова для органів місцевого самоврядування в Україні.
Нагадаємо: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами: Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією – для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян і розширює можливості громад.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].