«Новатек», найбільший у рф виробник ЗПГ, зупинив виробництво через санкції та нестачу танкерів
Найбільший ЗПГ-проєкт росії «Арктик СПГ 2» не може розпочати експорт газу через санкції США

Плани російської влади збільшити втричі експорт зрідженого газу до 2030 року і збільшити частку країни на світовому ринку до 20% із нинішніх 8% руйнуються через розв'язану Кремлем війну.
«Арктик СПГ 2» мав уже розпочати постачання закордонним клієнтам, але вони не тільки не почалися – у лютому керуючий проєктом «Новатек» змушений був різко скоротити видобуток. Покупців знайти не вдається, танкери льодового класу не прийшли, а зберігати надлишки газу немає де.
Постачання мали початися на початку 2024 року. Але у листопаді минулого року США ввели санкції проти проєкту. «Новатек» оголосив форс-мажор, термін початку експорту було зрушено на березень. Але наразі “Новатек” призупинив виробництво на «Арктик СПГ 2» через санкції та нестачу танкерів, повідомили Reuters два джерела, знайомі з питанням.
«Новатек» веде переговори про продаж ЗПГ на спот-ринку або про укладення довгострокового контракту з китайськими компаніями, але мало хто з них хоче ризикувати потраплянням під вторинні американські санкції, розповіли люди, знайомі з перебігом переговорів.
Китайським Cnooc і CNPC в «Арктік СПГ 2» належить по 10%. Але вони також імпортують ЗПГ із США і не хочуть ставити під удар свої закупівлі в американських виробників, повідомляє Reuters.
Інші акціонери, французька TotalEnergies та японська Mitsui, оголосили форс-мажор та заморозили свою участь у проєкті.
«Новатек» також не отримав газовози льодового класу, якими збирався вивозити ЗПГ Північним морським шляхом. Південнокорейська Hanwha Ocean, яка виконувала замовлення на будівництво частини кораблів, розірвала контракт після початку війни, а японська Mitsui OSK Lines не може ні отримати замовлені танкери, ні продати їх росіянам.
«Новатек» також намагається знайти покупців в Індії, кажуть джерела Bloomberg.
Бекграунд. Раніше Mind писав, що санкції США зупинили постачання суден-криголамів на завод росії.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].