В НБУ пояснили різке уповільнення інфляції в березні «непередбачуваними» чинниками

В НБУ пояснили різке уповільнення інфляції в березні «непередбачуваними» чинниками

Йдеться, зокрема, про стрімкіше здешевлення цін на сирі продукти та повільне подорожчання пального

В НБУ пояснили різке уповільнення інфляції в березні «непередбачуваними» чинниками
Фото: ілюстративне

Споживча інфляція в Україні, яка за підсумками березня уповільнилася до 3,2% в річному вимірі, виявилася нижчою прогнозу Національного банку на рівні 5%.

Про це йдеться на сайті регулятора.

У Mind з'явився телеграм-канал Mind tweet, де ви першими отримуєте головні новини, що мають вплив на економіку та бізнес. Підпишіться, щоб зберегти ваш час та гроші.

«Відхилення від прогнозу забезпечила динаміка компонентів, що мають мало передбачуваний характер, насамперед цін на сирі продукти харчування», – повідомили у Нацбанку.

Зазначається, що стрімкіше здешевлення сирих продуктів пов'язане передусім із тимчасовими чинниками, вплив яких, вірогідно, вичерпається в другому півріччі 2024 року.

За даними НБУ, до них належать: ефекти значних торішніх врожаїв і м'якої зими цього року, а також наслідки транспортної блокади західних кордонів. Зокрема, обмеження експорту позначилося на збільшенні пропозиції окремих продуктів харчування на внутрішньому ринку.

Крім того, повільніше, ніж очікувалося, дорожчало пальне як через стриманіше збільшення світових цін на нафту, так і внаслідок теплої зими, що зумовила меншу потребу в енергоносіях.

«Натомість фундаментальний інфляційний тиск, на який має найбільший вплив монетарна політика Національного банку, послаблювався помірно й був близьким до прогнозу НБУ. Так, базова інфляція в березні сповільнилася до 4,2% р/р», – наголосили в Нацбанку.

А також додали, що стрімкіше уповільнення базової інфляції стримували наслідки блокади західних кордонів, передусім через подорожчання імпорту, а також подальше зростання витрат бізнесу на оплату праці.

Бекграунд. Раніше Mind писав, що інфляція в Україні в березні становила 0,5%, з початку року – 1,2%.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту editor@mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло