Oпендатабот запускає сервіс, де українці зможуть перевіряти надійність забудовників

Oпендатабот запускає сервіс, де українці зможуть перевіряти надійність забудовників

Більш ніж половина українських новобудов мають судові процеси щодо земельних ділянок

Oпендатабот запускає сервіс, де українці зможуть перевіряти надійність забудовників
Фото: depositphotos.com

Opendatabot запустив проєкт, який допоможе контролювати надійність девелоперів і перевіряти новобудови на наявність ризиків.

Про це повідомила пресслужба Міністерства цифрової трансформації.

Як виявилося, біль ніж половина українських новобудов мають судові процеси щодо земельних ділянок. «Щоб українці могли самостійно перевіряти будівлі на законність та уникати проблем під час купівлі житла, команда Opendatabot запустила новий безоплатний проєкт «Опендатабот. Корупційні ризики новобудов», – ідеться в повідомленні.

Opendatabot збирає та аналізує відкриті дані з:

  • Реєстру будівельної діяльності;
  • Єдиного державного реєстру судових рішень;
  • Державного земельного кадастру;
  • Єдиного державного реєстру.

Новим сервісом зможуть скористатися покупці житла для того, щоб ухвалювати обґрунтовані рішення при купівлі житла й контролювати надійність забудовника. А журналісти-розслідувачі та громадські активісти – щоб стежити за належним містобудуванням і вчасно виявляти правопорушення.

Серед основних ризиків не введеного в експлуатацію житла на будь-якому етапі будівництва, які створюють можливості для корупції:

  • відсутність дозволів на будівництво;
  • відсутність права власності або права користування у замовника на земельну ділянку;
  • договори оренди на земельну ділянку, що закінчуються найближчим часом;
  • невідповідність цільового призначення земельної ділянки, тобто на цьому місці взагалі не можна будувати житловий будинок;
  • наявність судових справ та арештів на земельних ділянках;
  • невідповідність будівництва до містобудівних умов (етажність і висотність).

Бекграунд. Ринок нерухомості попри війну невеликими темпами починає відновлюватися. Угоди з купівлі-продажу укладаються, але за дещо іншими цінами. Так, за два роки повномасштабної війни Львів став лідером за вартістю квадратного метра житла на первинному ринку України. Згідно з підрахунками порталу «ЛУН.Місто», у січні 2022 року середня ціна квадратного метра житла в новобудовах Львова становила 26 тис. грн, а в березні 2024-го перетнула позначку 50 тис. грн.

При цьому, як проаналізував Mind, стале середовище робить надважливими питання репутації. Забудовники, які суттєво затримують терміни, навіть за привабливої ціни квадратного метра, програють компаніям, які демонструють послідовний підхід і надійність, мають чітку стратегію та власні джерела фінансування для будівництва в умовах просідання попиту й надходження грошей від інвесторів.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло