Парламент Грузії подолав вето президентки на закон про «іноземних агентів»

Парламент Грузії подолав вето президентки на закон про «іноземних агентів»

У Держдепартаменті пригрозили персональними санкціями особам, причетним до ухвалення закону

Парламент Грузії подолав вето президентки на закон про «іноземних агентів»
фото DR

Грузинський парламент зняв вето президентки Саломе Зурабішвілі на ухвалений законопроект про «іноагентів», повідомляє NewsGeorgia.

84 депутати правлячої більшості проголосували проти президентського вето та підтримали законопроект у його первісному вигляді. Після подолання вето закон знову відправлять на підпис президентці, якщо Зурабішвілі відмовиться його підписати, то право підпису переходить до спікера парламенту Шалве Папуашвілі.

Видання зазначає, що зупинити дію закону після набуття чинності може позов до Конституційного суду, на час розгляду заяви дію закону буде призупинено.

За законами Грузії вето президента має більше формальний характер, оскільки для його подолання достатньо більшості голосів членів парламенту. Раніше Зурабішвілі неодноразово обіцяла заблокувати документ, коли він надійде їй на підпис, і висловлювала підтримку протестувальникам проти закону.

14 травня парламент Грузії схвалив у третьому, остаточному читанні законопроект про «іноземних агентів», після чого біля парламенту країни розпочалися акції протесту. На мітинг прийшли тисячі людей, відбулися сутички з поліцією та затримання.

Законопроект зобов'язує неурядові організації та ЗМІ, які отримують понад 20% фінансування з-за кордону, реєструватися як «агенти іноземного впливу». Обговорення цього документу раніше вже провокувало масові протести у Грузії. Перший раз – навесні 2023 року, коли відповідну ініціативу вперше внесли до парламенту. Через протести громадян документ було відкликано. У новій версії нічого не змінилося, крім формулювання: замість «агента іноземного впливу» в документі використовується термін «організація, що проводить інтереси іноземної сили».

Цей проект є аналогом російського закону про «іноагентів», який використовується для придушення інакодумства та переслідування незалежних громадських організацій та ЗМІ в країні, зазначають противники документа.

Євросоюз, який у грудні дав Грузії статус кандидата на вступ до блоку, заявив, що її заявку буде заморожено у разі остаточного ухвалення закону.

Помічник держсекретаря США у справах Європи та Євразії Джеймс О'Брайєн пригрозив персональними санкціями особам, причетним до ухвалення закону, а також попередив, що Вашингтон може переглянути програми економічної та військової допомоги Грузії.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло