Клієнтоорієнтований і сервісний підхід у соціальній сфері. Позитивні практики громад Полтавщини
Обмін досвідом поліпшує рівень соціальних послуг по всій Україні – U-LEAD

Програма «U-LEAD з Європою» продовжує обмін позитивними практиками серед громад. Так, цього місяця представники громад із 5 областей України ознайомилися з успішно реалізованими проєктами з впровадження клієнтоорієнтованого та сервісного підходу в наданні соціальних послуг громадами Полтавщини. Це – мобільна соціальна служба; соціальне та інва-таксі; робота міждисциплінарних команд із залученням представників освіти й медицини; міжмуніципальне співробітництво в наданні соціальних послуг; просування та елементи маркетингу для закладів, що надають соціальні послуги.
У навчальному візиті взяли участь учасники навчальної програми U-LEAD «Кроки для спеціалістів. Організація надання соціальних послуг у територіальній громаді» з Одеської, Кіровоградської, Дніпропетровської, Харківської та Полтавської областей. Протягом трьох днів вони відвідали Полтавську, Щербанівську, Опішнянську, Шишацьку та Білоцерківську громади, – інформує U-LEAD.
Так, у Полтавському міському центрі комплексної реабілітації інвалідів налагодили співпрацю і надають послуги за окремими угодами з громадами. У Щербанівській територіальній громаді в Центрі надання соціальних послуг також розповіли, як вдалося налагодити співпрацю із суміжними громадами. Зокрема, в пригоді стали реклама та інформування.
Нестандартними рішеннями в наданні соціальних послуг поділилася Опішнянська громада, яка створила мобільну соціальну службу, що забезпечує широкий спектр послуг – наприклад, перукарських, побутових, господарських. Цікаво, що в Центрі соціальних послуг Опішнянської громади працює проєктний менеджер, який займається пошуком можливостей для поліпшення надання послуг.
Шишацька громада поділилася досвідом роботи з вимушеними переселенцями. Їхній Центр соціальних послуг надає можливість догляду за дітьми вдень, соціального таксі тощо.
Білоцерківська громада своєю чергою ознайомила з практикою роботи міждисциплінарних команд і взаємодії різних служб задля якісного надання соціальних послуг мешканцям. Так, міждисциплінарні команди із залученням фахівців соцзахисту, освіти й медицини працюють із сім’ями у складних життєвих обставинах. Це дає можливість вчасно виявити такі випадки та надати допомогу.
Учасники візиту знайшли для себе проєкти, яких потребує їх громада, та зробили висновок: «Потрібно активізувати роботу з проєктами у соціальній сфері, адже це і залучення коштів, і навчання персоналу, що теж важливо», – зазначила представниця Перещепинської міської територіальної громади Катерина Шляхова.
«Нашою метою було подивитися на соціальні послуги не з погляду того, що ми можемо, а з погляду «що потрібно мешканцям». Побачити їх не лише як передбачені державою пільги, компенсації, допомоги, а як окремий підхід до людських потреб, оцінювання таких потреб і мінімізації наслідків тієї чи іншої ситуації, що призводить до кризових звернень по соціальні послуги», – резюмував Валерій Мікуліч, керівник робочої групи, радник з питань децентралізації та місцевого самоврядування Регіонального офісу U-LEAD у Житомирській області. Він додав, що в рамках навчальної програми та візиту було акцентовано на впровадженні клієнтоорієнтованого підходу до соціальних послуг у громадах. «Такий підхід передбачає роботу на випередження кризових ситуацій. Це європейська практика, коли соціальна сфера працює на профілактику негативних соціальних явищ, а вже потім на пом’якшення їх наслідків», – додав Валерій Мікуліч.
Нагадаємо: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян та розширює можливості громад. З цією метою Програма реалізовує велику низку навчальних заходів, які посилюють спроможності територіальних громад у різноманітних сферах.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].