Міжмуніципальне співробітництво набирає обертів. Досвід Закарпаття у сфері охорони здоров’я
Як U-LEAD допомагає офіційно оформити партнерство між громадами і які преференції воно дає

Налагодження міжмуніципального співробітництва – ще один напрям діяльності Програми «U-LEAD з Європою», спрямований на посилання спроможності українських громад. Так, нещодавно три територіальні громади Закарпаття – Батівська, Косоньська та Великоберезька – завдяки експертній підтримці U-LEAD офіційно оформили співробітництво у сфері охорони здоров’я з метою надання якісних послуг, – повідомила U-LEAD.
Навесні цього року ними було створено та офіційно запрацювало спільне комунальне некомерційне підприємство «Центр первинної медико-санітарної допомоги». За словами заступниці Батівського селищного голови Габріелли Галамбош, договір співробітництва підписано для консолідації зусиль у наданні якісних і доступних медичних послуг первинної ланки мешканцям цих трьох громад. Кожна з них має рівні права та робить внески пропорційно.
«КНП отримало ліцензію, тож наші сімейні лікарі одразу розпочали укладати декларації з пацієнтами. У нашій медицині гроші «йдуть за пацієнтом», а це означає, що оплата роботи лікаря залежить від кількості пацієнтів та якості наданих послуг. Людина сама обирає собі заклад і лікаря, а держава має сплатити за надані послуги. Громадам, які планують започаткувати подібне співробітництво, важливо врахувати, що укладення декларацій займає певний час, тож в цей період для забезпечення стабільної роботи установи потрібна фінансова підтримка громад», – зазначила пані Габріелла.
Підписання договору про співпрацю дає змогу розширити спектр медичних послуг, придбати сучасніше обладнання, залучити фахівців та відкрити лабораторію. Результат – майже 25 тисяч мешканців трьох громад матимуть медичні послуги належної якості. Крім того, таке співробітництво допомогло працевлаштувати переселенців – лікаря з Краматорська і лікарку з Маріуполя.
«Нам важливо мати безпосередній вплив на розвиток медичних послуг у нашій громаді. У договорі є домовленість, що коли громада має кошти й готова залучати їх у КНП, то має змогу у своїх межах розвивати якісь напрями. У нашій громаді ми зараз працюємо над закупівлею УЗД-апарату, щоб наші мешканці могли отримувати ці послуги безплатно. Паралельно команда самого КНП працює над відкриттям нових пакетів для розширення переліку медичних послуг на місцях», – повідомила також заступниця батівського голови.
За її словами, підтримку U-LEAD вони відчувають із перших днів створення громади й по сьогодні. «За ці роки ми вже пройшли чималий шлях, на певних ділянках якого вони прямо «вели нас за руку». Щоразу, коли ми стикаємося з проблемами, ми звертаємося до їхніх експертів. Щодо угоди ММСП – вони супроводжували нас фактично з перших днів виникнення ідеї і до подачі документів на реєстрацію», – додала пані Габріелла.
Вона також наголосила на важливості офіційного оформлення співпраці, адже для офіційних міжмуніципальних закладів легше залучати донорські кошти на розвиток і брати участь у грантових проєктах.
«Міжмуніципальне співробітництво допомагає невеликим громадам розв'язувати великі проблеми. У Закон України «Про співробітництво територіальних громад» було внесено зміни, що суттєво спростили укладання договорів співробітництва, тож вважаю, що громадам необхідно переймати досвід колег. Серед громад Закарпаття це вже друга угода у сфері охорони здоров’я, і вона може стати прикладом для інших», – резюмував Павло Рябоконь, радник із питань децентралізації та місцевого самоврядування регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Закарпатській області.
За даними Міністерства інфраструктури та відновлення, протягом 2023 року та січня 2024 року інструментами міжмуніципального співробітництва скористалися 686 громад із 21 області, що уклали 431 договір.
Нагадаємо: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян і розширює можливості громад. «U-LEAD з Європою» ставить собі за мету у 2024 році допомогти громадам напрацювати 25 якісних проєктів з розвитку, які будуть профінансовані в рамках Програми.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].