Московська біржа припинила торги рублями й доларами – економісти про наслідки для росії

Московська біржа припинила торги рублями й доларами – економісти про наслідки для росії

Експерти впевнені, що це призведе до ослаблення рубля, проблем в експортерів та імпортерів і відпливу капіталу

This text is also available in English
Московська біржа припинила торги рублями й доларами – економісти про наслідки для росії
фото DR

Мосбіржа оголосила про припинення торгів доларом та євро після того, як Мінфін США в середу вніс її до списку санкцій. Продавати валюту в російських банках можна буде в колишньому режимі, запевняє Центробанк рф, але економісти, опитані російською службою ВВС, пояснюють, що не все так просто.

Московська біржа – важлива частина російської фінансової інфраструктури. На ній банки, бізнес та інвестори купували та продавали валюту – долари, євро та юані. Російський Центробанк залежно від перебігу торгів у першій половині дня встановлював курс рубля.

Нові санкції цю систему фактично зламали. ЦБ тепер розраховуватиме курс за даними звітності та позабіржових фондів – курсоутворення стане непрозорим.

«Головним наслідком буде структурне зростання волатильності валютного курсу рубля», – прокоментував ВВС головний економіст Bloomberg Economics по росії та Центральній та Східній Європі Алєксандр Ісаков.

Волатильність означає, що коливання рубля будуть набагато сильнішими. Після початку війни росії проти України багато іноземних інвесторів пішли з російського ринку, грошей на ньому поменшало, а через це коливання рубля стали набагато сильнішими. Тепер рубль стане ще менш стабільним.

Фінансист Сергєй Романчук пише про зростання спредів. Це означає, що різниця між курсом продажу та купівлі валюти буде вищою – банки можуть на цьому добре заробити. Він також очікує, що обсяг торгів валютою ще більше стиснеться.

«Для ринку загалом – ці санкції не дуже велика подія, для простого росіянина – навіть маленька подія. А ось для самої Мосбіржі це значна подія», – вважає експерт.

ЦБ запевнив, що для населення нічого не зміниться: купувати та продавати валюту, як і раніше можна, збережуться і кошти на рахунках у банках. Банки також заявили, що нічого не зміниться.

Однак головний наслідок у тому, що російська фінансова система втратила зручний та безпечний інструмент обміну валюти. А це вже має ширші наслідки для економіки, яка після початку війни дедалі більше просідає.

Александр Ісаков вважає, що дефіциту валюти навряд чи варто очікувати. «Швидше за все, головний ефект полягатиме не в дефіциті валюти, а в тому, що для експортерів та імпортерів зростуть транзакційні витрати – вартості обміну валюти, переказів і так далі», – вважає він. У довгостроковій перспективі це призведе, за його словами, до відтоку капіталу й ослаблення рубля.

Тобто компанії та інвестори зможуть купувати та продавати валюту, але вже не в рамках Московської біржі, яка була зручним та безпечним інструментом для таких операцій.

Бекграунд. Як сьогодні стало відомо, США – несподівано для росії – запровадили санкції одразу проти 300 компаній і осіб з росії й інших країн. Експерти називають це «по-справжньому сильним ударом по фінансовій системі росії».

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло