Робота з ветеранами потребує системного підходу – новий цикл інформаційних сесій U-LEAD
Експерти Програми «U-LEAD з Європою» інформують органи місцевого самоврядування, як організувати підтримку ветеранів та їхніх родин

Як організувати роботу з ветеранами й підтримати їхні родини, консультують експерти U-LEAD, які розробили цикл інформаційних сесій у відповідь на запит органів місцевого самоврядування. Про це повідомила Програма «U-LEAD з Європою».
Зокрема, спікери інформаційної сесії «Міжвідомча та міжпрофесійна взаємодія у підтримці ветеранів війни та членів їх сімей у громаді» експертки U-LEAD Людмила Пона та Людмила Березовська розповіли про комплексний підхід у розв'язанні цих питань, який полягає у взаємодії відомств та їх злагодженій роботі.
«Впродовж всього навчального циклу ми говоримо про те, як сформувати ветеранську політику на рівні громади. Налагоджувати системну командну роботу в цьому напрямі необхідно кожній громаді вже зараз. Бо далі викликів буде більше, і можна не впоратися», – зазначила Людмила Пона.
Вона нагадала, що взаємодію у підтримці ветеранів війни можна умовно розділити на три рівні: міждисциплінарна команда, міжвідомча взаємодія та міжсекторальна взаємодія. Останній, але важливий, – це про стратегічне планування у сфері ветеранської політики, пріоритизацію послуг та їх бюджетування, розроблення необхідних документів цільових програм.
Цілі міжвідомчої взаємодії у підтримці ветеранів:
- посилення соціальної згуртованості;
- забезпечення та реалізація прав ветеранів та їхніх родин;
- надання послуг відповідно до потреб (а не нав’язування «для ластівки»);
- чіткий алгоритм дій і швидке реагування.
Щодо принципів, то тут важливо фокусуватися на посттравматичному зростанні, повазі до ветерана та його родини, ранньому початку роботи із сім’єю та своєчасній підтримці. Ключове – у центрі взаємодії ветеран та члени його родини.
Людмила Пона зазначила, що необхідно розуміти відмінності між різними категоріями ветеранів. Важливо знати їх і дбати про всіх. Мати відповіді на запитання: якої підтримки вони потребують? Яких фахівців не вистачає? Хто виконуватиме цю роботу? Хто це фінансуватиме? Потрібен постійний обмін інформацією між різними управліннями та установами. При цьому якщо громада декларує, то вона ж має виконувати й контролювати.
«Якщо родина має право звернутися до громади з проханням виділити кошти на лікування ветерану, то їх мають забезпечити. Якщо дитина ветерана має право навчатися безплатно, то це має бути забезпечено. Так само, якщо ветеран має право на безплатне протезування, отримання ліків в аптеках. І якщо це все відбувається на території громади, то вона й відповідальна за надання послуг відповідно до потреб», – наголосила експертка U-LEAD.
Йшлося на інформаційній сесії і про те, за яким принципом створювати команду спеціалістів для роботи з ветеранами та їхніми родинами, яка необхідна для того, щоб реагувати на різнопланові потреби.
«Кожен член команди має власний ресурс, вміння, досвід і вносить їх у спільну роботу. Кожен виконує свої завдання, повноваження і несе відповідальність за свою частину роботи. Між членами команди має бути налагоджена якісна та вчасна комунікація. Найважливіший плюс від командної роботи – синергія, коли поєднання різних думок, знань та ідей дозволяє ефективно виконати завдання», – зазначила Людмила Березовська.
Робота у сфері ветеранської політики передбачає системну працю, залучення саме профільних спеціалістів й обов’язкову комунікацію з ветеранами та їхніми сім'ями щодо визначення потреб, проблем і запитів.
Рекомендації щодо забезпечення взаємодії у підтримці ветеранів війни та їхніх родин:
- здійснення комплексної оцінки потреба та ресурсів;
- картування наявних послуг і маршрутів;
- формування місцевих програм і врахування інтересів різних ветеранських груп;
- організація просвітницької роботи серед усіх фахівців «першої лінії» та їх навчання;
- організація обміну досвідом між громадами;
- створення міжвідомчої команди;
- проведення просвітницької роботи серед ветеранів та членів їхніх родин;
- залучення до організації та надання допомоги наявних у громаді представників духовенства.
Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС і його державами-членами Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян і розширює можливості громад. З цією метою Програма реалізовує велику низку навчальних заходів, які посилюють спроможності територіальних громад у різноманітних сферах.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].