Дефіцит зведеного балансу у травні сягнув максимуму з початку війни – НБУ
До цього найгірший дефіцит був у червні 2022 року

У травні платіжний баланс було зведено з дефіцитом $3,42 млрд, що є найбільшим місячним дефіцитом із початку війни.
Про це повідомив голова Комітету ВР з питань фінансів Данило Гетманцев, посилаючись на дані Нацбанку.
Він зазначив, що до цього найгірший дефіцит був у червні 2022 року – $2,05 млрд.
«Основна причина розширення негативного сальдо зведеного балансу у травні – низькі, майже відсутні, обсяги надходжень міжнародної допомоги (нагадаю: у травні зайшло тільки $20 мл від Світового банку) на тлі стійкого зовнішньоторговельного дефіциту», – наголосив депутат.
Таким чином у травні було отримано:
- «мінус» $1,64 млрд по рахунку поточних операцій (в тому числі «мінус» $2,81 млрд по зовнішній торгівлі);
- «мінус» $1,83 млрд по фінансовому рахунку, що обумовлюється виведенням валюти за допомогою операцій приватного сектору (бізнесу й населення).
«Багато в чому це пояснює посилення девальваційного пресингу та волатильності на валютному ринку, що спостерігались у другій половині травня», – пояснив Гетманцев.
Він також нагадав, що за 5 місяців із початку року дефіцит платіжного балансу сягнув $1,56 млрд. Він був покритий за рахунок скорочення міжнародних резервів.
За його словами, влітку з виділенням чергових траншей за програмами Ukraine Facility, EFF та очікуваного надходження коштів у рамках пакету фінансової допомоги США сальдо платіжного балансу «має покращитись».
Згідно з останнім прогнозом НБУ, передбачається невеликий дефіцит платіжного балансу в сумі $1 млрд у першій половині року та «мінус» $0,3 млрд за підсумками всього року, що сигналізує про очікування керованого розвитку подій на валютному ринку найближчим часом.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що в Україні залишається помітний дефіцит валюти. Зазначається, що з жовтня 2023 року Нацбанк перейшов до режиму керованої гнучкості обмінного курсу, що супроводжувалося низкою валютних послаблень. Ці рішення пожвавили ринок і збільшили його ліквідність. Проте значний дефіцит валюти залишається. НБУ продовжує бути ключовим учасником ринку, а його інтервенції – основним механізмом балансування.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].