Як підвищити ефективність та прозорість управління комунальним майном
Та що це дає місцевим громадам

Про ефективні стратегії використання нерухомості громадами для досягнення суспільних цілей розповіли експерти з питань фінансів «U-LEAD з Європою» Віталій Пилипів та Ярослав Остафійчук, а також керівниця проєкту «Удосконалення управління комунальними активами для відновлення громад» Ірина Піценко у публікації проєкту VoxUkraine.
Експерти, зокрема, зазначили, що більшість органів місцевого самоврядування в Україні переважно займається операційним управлінням комунальним майном, майже не розглядаючи всю свою нерухомість як «портфель», склад і структуру якого можна змінити, враховуючи альтернативну вартість різного майна через різні способи його використання.
Щоб змінити цю ситуацію потрібні фінансові оцінки різних сценаріїв використання всієї нерухомості та обґрунтування найкращого з них з огляду на довгострокові стратегічні цілі розвитку територіальної громади. Для цього все комунальне майно громади має управлятися однією інституцією та розглядатися комплексно.
У 2023‒2024 роках Центр економічної стратегії у співпраці з Прозорро.Продажі за підтримки програми «U-LEAD з Європою» реалізували в Івано-Франківській, Нововолинській та Чернівецькій територіальних громадах пілотний проєкт «Удосконалення управління комунальними активами для відновлення громад». Результати проєкту підтвердили наявність як значних можливостей, так і широкого спектру проблем у цій сфері, які потребують вирішення.
На початку необхідні якісні інвентаризація майна та впорядкування його обліку через створення кожною територіальною громадою власного публічного електронного реєстру. Це дасть змогу, по-перше, розробити відповідну стратегію та програму дій; по-друге, ухвалювати обґрунтовані управлінські рішення та формувати плани використання майна (передачі в оренду, концесію, приватизації тощо); по-третє, підвищити інвестиційну привабливість, а відтак і залучати додаткові ресурси до місцевих бюджетів; по-четверте, підвищити прозорість дій влади та збільшити довіру до неї місцевої спільноти. Відтак місцева влада отримає повні та достовірні дані про наявне комунальне майно та його стан, матиме змогу проводити якісне бюджетне прогнозування і планування, виконувати заплановані програми та наповнювати місцеві бюджети, запобігати втраті активів громади, неефективному та непрозорому їх відчуженню і використанню.
Щоб уникнути збитковості комунальних підприємств (КП) експерти радять:
- проведення аудиту та «сортування» КП за критеріями важливості для громади та ефективності діяльності;
- приватизацію або ліквідацію КП, які працюють на конкурентних ринках та демонструють низький рівень дохідності порівняно з можливими альтернативами (наприклад, передача майна в оренду);
- забезпечення прозорості функціонування КП.
- В цілому, на думку експертів, для ефективного управління комунальним майном від центральної та місцевих влад слід очікувати:
- унормування проблемних питань щодо систематичного проведення інвентаризації та обліку комунального майна, створення реєстру прав комунальної власності територіальної громади;
- поширення серед територіальних громад доступного програмного забезпечення для ведення та оприлюднення інформації про комунальну власність;
- удосконалення системи контролю за процесами управління комунальним майном, зокрема законодавчого врегулювання запровадження внутрішнього контролю та внутрішнього аудиту на місцевому рівні;
- поширення найкращих практик корпоративного управління на комунальні підприємства;
- підвищення кваліфікації кадрів, які управляють комунальним майном.
Нагадаємо: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян та розширює можливості громад. З цією метою Програма реалізовує велику низку навчальних заходів, які посилюють спроможності територіальних громад у різноманітних сферах.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].