Неефективне використання коштів: третина вчителів, учнів і техперсоналу в школах не забезпечені укриттями
Рахункова палата провела аудит щодо безпеки у школах

На забезпечення укриттями учасників освітнього процесу у 2023 році виділили 1,5 млрд грн. За рік майже всі кошти було розподілено між проєктами, однак лише 62% цих проєктів було виконано вчасно, при цьому кількість місць в укриттях збільшилася на 22,8 тис., тоді як планувалося забезпечити укриттями понад 93 тис. осіб.
Про це свідчать результати аудиту Рахункової палати на тему «Цивільний захист у комунальних закладах загальної середньої освіти».
Зазначається, що в межах реалізованих проєктів з облаштування укриттів розпорядниками коштів було використано неефективно 210,4 млн грн, з порушенням законодавства – 65,5 млн грн, з них заподіяно збитків – 1,3 млн грн, а нецільове використання становило 1,5 млн грн.
«У межах цього аудиту Рахункова палата, зокрема, запитувала інформацію у місцевої влади та провела онлайн-тестування 3103 закладів освіти й перевірила безпосередньо 88 шкіл Вінницької, Дніпропетровської, Закарпатської, Львівської, Одеської, Полтавської, Харківської, Хмельницької, Київської областей та Києва», – йдеться в повідомленні.
За результатами аудиту, Міністерство освіти і науки не володіло інформацією щодо кількості шкіл, які на початок 2023 року потребували облаштування безпечних умов. Зокрема, згідно з наданою Рахунковій палаті обласними та Київською міською військовими адміністраціями інформацією, на початок 2023 року 8117 шкіл мали власні укриття (на 2,3 млн учнів і працівників), 3128 шкіл не мали власних укриттів (на 926,5 тис.), а 946 шкіл мали непридатні укриття (на 227,9 тис.).
Наголошується, що, попри нагальну потребу в облаштуванні надійних укриттів, з виділеної державою у 2023 році субвенції приблизно 399 млн грн було повернуто в бюджет, а станом на січень 2024 року більш як 1,13 млн учасників освітнього процесу все ще не були забезпечені укриттями (33,3% від загальної кількості).
Аудитори РП також встановили, що серед закладів загальної середньої освіти:
- 47% – не мають охорони;
- 54% – не мають системи пожежної сигналізації та сповіщення про пожежу;
- 63,4% – укриття в закладах не мають вільного доступу осіб з інвалідністю;
- 63% – не мають системи зовнішнього і внутрішнього відеоспостереження;
- 32,3% – укриття у закладах не забезпечені двома і більше евакуаційними виходами.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що Рахункова палата перевірить доцільність використання бюджетних коштів Мінекономіки. Йдеться про використання бюджетних коштів на військові інженерно-технічні й фортифікаційні споруди, а також аудит сфери грального бізнесу. Як зазначила голова Рахункової палати Ольга Піщанська, таке рішення пояснюється необхідністю замінити окремі аудити на більш безпеково, соціально та економічно значущі контрольні заходи.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].