Розвиток продовольства України: що планують впровадити до 2027 року
Уряд схвалив відповідну стратегію

Уряд під час засідання 23 липня схвалив Стратегію продовольчої безпеки України на період до 2027 року.
Документ опубліковано на сайті КМУ.
Стратегія продовольчої безпеки України до 2027 року містить три ключові цілі, зокрема:
1. Наповнення ринку агропродукції.
Передбачена підтримка виробників, зокрема органічної продукції. Поступове заміщення імпорту і відновлювання підприємств харчової промисловості. Зазначається, що результативним показником досягнення стратегічної цілі є забезпечення виробництва сільськогосподарської продукції у постійних цінах 2016 року на 1 га сільськогосподарських угідь на рівні 18 тис. грн на 1 гар та забезпечення валового виробництва продукції харчової промисловості (без податку на додану вартість), усього – на рівні $21 000 млн, що відповідатиме рівню відповідних показників у 2021 році з подальшим зростанням на +5 % та +10 %.
2. Забезпечення доступності продовольства для всіх груп населення України. Зменшення частки продовольства в структурі витрат українців.
Результативним показником досягнення стратегічної цілі є те, що за комплексного забезпечення здійснення заходів із наповнення внутрішнього ринку та підвищення його конкурентоспроможності частка витрат на харчування в сукупних споживчих витратах домогосподарств може становити 50 відсотків (2021 рік – 52,6 відсотка) з подальшим (13–24 та 25–36 місяців після припинення чи скасування воєнного стану) зниженням на 5 та 10 відсоткових пунктів.
3. Посилення продовольчої безпеки. Наповнення державних резервів продуктами, створення системи моніторингу продовольчої безпеки, пріоритетне розмінування сільгоспземель, адаптації до змін клімату та інше.
Досягнення визначених стратегією цілей передбачається двома етапами:
- Перший етап (2024 – 2026 роки) – формування та здійснення заходів підтримки виробників, спрямованих на розвиток галузей агропромислового комплексу, зокрема, виробників органічної продукції.
- Другий етап (протягом 2027 року) – відновлення підприємств харчової промисловості на рівні об’єднаних територіальних громад, адміністративно-територіальних одиниць та держави в цілому.
Як зазначили в Мінагрополітики, очікується, що реалізація стратегії дасть можливість сформувати стійку до загроз систему продовольчої безпеки держави; створити умови для продовольчої незалежності країни і сталого розвитку аграрного сектору економіки; забезпечити повноцінний доступ населення до безпечних харчових продуктів у достатній кількості.
Довідково.
Відповідно до тенденцій розвитку вітчизняного агропромислового комплексу в середньостроковій перспективі потенціал виробництва агропродукції в Україні може становити до 200 млн тонн, а зернових та олійних культур – до 150 млн тонн, що дасть змогу майже удвічі збільшити обсяги експортних постачань сільськогосподарської продукції та продуктів її переробки, готових продуктів харчування.
Український агропромисловий комплекс в короткостроковій перспективі може стати найпривабливішим інвестиційним портфелем, який оцінюється у $57 млрд.
Найбільшими інвестиційними сегментами будуть відновлювальна енергія та логістика (біометан, іригаційні системи, елеватори, зелена аграрна логістика); готова продукція (фрукти, овочі та продукти їх переробки, молоко та молочна продукція, м’ясна продукція); техніка та ресурси (засоби захисту рослин, добрива, сільськогосподарська техніка, насіння); продукти глибокої переробки (олії та спеціальні жири, білки, крохмаль та глютен).
Враховуючи такі перспективи, пріоритетними будуть програми розвитку виробничої, ринкової та логістичної, зокрема гідромеліоративної інфраструктури, проєкти з глибокої переробки сільськогосподарської продукції.
Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що Рада прийняла проєкт закону «Про Державний аграрний реєстр». Ухвалений законопроєкт сприятиме вдосконаленню існуючої системи, що є однією з вимог міжнародних партнерів щодо подальшого розвитку, а також досягненню головної мети – ДАР [Державний аграрний реєстр] стане єдиним електронним вікном для спілкування агровиробника та держави.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].