У Зеленського і Камали Гарріс непрості стосунки – Time

У Зеленського і Камали Гарріс непрості стосунки – Time

Видання нагадує часи, коли Гарріс донесла позицію США не давати Україні зброю перед російським вторгненням, щоб «не провокувати путіна»

This text is also available in English
У Зеленського і Камали Гарріс непрості стосунки – Time
фото Офіційний сайт Президента України

Журналіст Time Саймон Шустер, відомий своїми детальними портретами українських політиків та їх дій під час російського вторгнення, розповів про історію взаємин президента України Володимира Зеленського та віцепрезидентки США Камали Гарріс, імовірної кандидатки від Демократичної партії.

Як пише журналіст, у Гарріс наразі немає настільки ж теплих відносин із Зеленським, як у президента Джо Байдена. Крім того, протягом останніх років між двома політиками були непрості епізоди, зазначає він.

У середині лютого 2022 року Гарріс вилетіла до Європи на Мюнхенську конференцію з безпеки для виконання важливої місії. Майже 200 000 російських військ стояли біля кордонів України й були готові до вторгнення.

Адміністрація Байдена направила Гарріс допомогти європейським лідерам зрозуміти, що з цим робити.

Одним із її завдань було зустрітися з президентом Зеленським і донести до нього, як США збираються реагувати на вторгнення, а як ні. За словами офіційного представника Білого дому, вона також мала надати останні оцінки розвідки США та пояснити «підготовку, необхідну для досягнення успіху на полі бою».

Повідомлення, яке вона передала, було не зовсім вітальним, і враження, яке вона справила на українців, було неоднозначним.

«Камала Гарріс сказала, що напад неминучий», – згадує Олексій Резніков, який був присутній на зустрічі як тодішній міністр оборони.

«Президент Зеленський на це сказав: «Я розумію. Наша розвідка також бачить цю інформацію». Але вони з Гарріс не змогли домовитися про те, якою має бути відповідь.

Зеленський закликав США ввести превентивні санкції проти росії, стверджуючи, що це змусить владіміра путіна переглянути своє рішення про вторгнення. Зеленський стверджував, що, коли напад справді неминучий, США повинні надіслати в Україну зброю, у тому числі зенітні системи, винищувачі та важку артилерію, необхідні для того, щоб запобігти нападу російських військ на територію країни.

Гарріс відхилила обидві пропозиції, за словами присутніх українських чиновників. Сполучені Штати не можуть запровадити превентивні санкції проти росії, оскільки покарання може настати лише після злочину, пояснила вона.

Замість того, щоб надати зброю, за словами Резнікова, американці тиснули на Зеленського, щоб той публічно заявив, що вторгнення неминуче.

«Зеленський чітко запитав Камалу Гарріс: «Ви хочете, щоб я це визнав, але що це вам дасть? Якщо я визнаю це тут, у цій розмові, ви накладете санкції?» І він не дістав відповіді».

Позиція США на той час, яка визначалася президентом Байденом після консультацій зі своїми радниками з питань національної безпеки, полягала в тому, що загроза санкцій є більшим стримувальним фактором для росії, ніж їх запровадження, і що надання Києву зброї, ймовірно, зміцнить переконання путіна, що Україна стала «маріонеткою» НАТО.

«Віцепрезидентка Гарріс є рішучим прихильником тривалої підтримки США для України та неодноразово висловлювала непохитну відданість підтримці народу України в його захисті від жорстокої агресії росії», – сказав представник Білого дому.

Інша роль Гарріс на конференції полягала в тому, щоб згуртувати європейських лідерів для спільної відповіді, якщо вторгнення відбудеться, і викласти у промові позицію США.

«Вона зустрічалася з європейськими лідерами, щоб узгодити їх дії в очікуванні вторгнення росії», – сказав Time представник Білого дому. У своїй промові на конференції «вона передбачила російську послідовність дій і окреслила кроки, які Сполучені Штати та Європа зроблять разом».

Та все ж повідомлення, яке вона передала Зеленському в Мюнхені, посилило його розчарування союзниками перед російським вторгненням і задало тон відносинам із Гарріс, які ніколи не були особливо теплими.

Хоча президент Байден та інші високопосадовці в адміністрації відвідали Київ, щоб продемонструвати рішучість і солідарність з українцями, Гарріс жодного разу не була в Україні з початку вторгнення.

На зустрічах з українськими посадовцями вона справді виявляла співчуття до їхнього становища, «але я б назвав це формальним співчуттям, згідно з протоколом», сказав один із них.

Цього червня Гарріс також відвідала мирний саміт України, організований у Швейцарії. Її зустріч із Зеленським відзначалася такою ж формальністю, як і їхні попередні зустрічі. Два лідери сиділи прямо один навпроти одного за столом переговорів, Зеленський скуто зачитав набір підготовлених зауважень, подякувавши президенту Байдену та Конгресу США за підтримку.

У відповідь Гарріс зазначила, що це буде її шоста зустріч з президентом України з початку повномасштабної війни.

«Не остання», – з усмішкою відповів Зеленський.

«І, сподіваюся, у кращі часи», – зазначила Гарріс.

Саймон Шустер – один із найвідоміших західних журналістів, які пишуть про Україну. Нещодавно він випустив книжку про Зеленського, у якій детально описано біографія Президента України та його життя у перші місяці війни.

Бекграунд. Нагадаємо: перше опитування в США після зняття Байдена з президентських перегонів показало, що Камала Гарріс випереджає Трампа.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло