Угорщина відмовилася від пропозиції Хорватії надати їй нафту взамін російської
Сіярто звинуватив Хорватію в “спільній з Єврокомісією атаці на Угорщину” і назвав її «ненадійною транзитною країною»

Уряд Угорщини відхилив пропозицію Хорватії скористатися її трубопроводом в якості альтернативи імпорту нафти з росії. Євросоюз вимагає від Угорщини та Словаччини якнайшвидше знайти заміну нафти з росії, але Будапешт не зацікавлений у цьому, пише Financial Times.
Прем'єр-міністр Хорватії Андрей Пленкович цього тижня направив у Єврокомісію листа, повідомивши про «незавантаженість нафтопроводу, який проходить через країну, починаючи від узбережжя Адріатичного моря. Інфраструктура для імпорту нафти перевершує потреби Хорватії і може забезпечити країни, які не мають виходу до моря, достатньою кількістю сировини, яка може «зменшити або повністю ліквідувати їхню залежність від російської нафти», йдеться у листі, з яким ознайомилася Financial Times.
Потужність нафтопроводу Adria становить 14,3 млн тонн на рік. Зараз Хорватія закуповує 2 млн тонн, Сербія – 3,3 млн, а угорська MOL має контракт на 2,2 млн до кінця 2024 року. Таким чином, незавантаженими залишаються потужності на 6,8 млн тонн.
На пропозицію Пленковича різко відповів міністра закордонних справ Угорщини Петер Сіярто. Він написав у Facebook, що вона є частиною узгодженої з Єврокомісією атаки на Будапешт.
Сіярто звинуватив Хорватію в тому, що вона «не є надійною транзитною країною», з початку війни в Україні підвищила плату за транзит до рівня, який у п'ять разів перевищує середньоринковий, не інвестує в розширення потужностей і не дає MOL укладати довгострокові контракти, хоча Пленкович саме це і запропонував зробити.
“Припинення постачання зі сходу зробить Угорщину та Словаччину повністю залежною від ненадійної транзитної країни”, – заявив Сіярто.
Угорщина разом зі Словаччиною та Чехією отримали дозвіл від ЄС продовжувати закуповувати російську нафту, незважаючи на введене в блоці ембарго. Вони не мали можливості швидко замінити її поставками з інших джерел, але вони мають це зробити найближчими роками.
Бекграунд. Як повідомлялося, Україна запровадила санкції проти «Лукойлу». У Будапешті заявили, що через це Угорщина почала отримувати менше нафти трубопроводом «Дружба».
Але Єврокомісія стверджує, що з транзитом усе гаразд, і відхилила заклик розпочати термінові консультації. Санкції проти «Лукойлу» не вплинули на обсяги прокачування «Дружбою», повідомив заступник голови ЄК Валдіс Домбровскіс у листі урядам Угорщини та Словаччини, з яким ознайомився Bloomberg.
У Єврокомісії напередодні заявили, що не бачать загрози енергобезпеці Словаччини та Угорщини через санкції України проти «Лукойлу». Братислава та Будапешт не надали достатніх доказів, що підтверджують нестачу нафти.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].