Онкологія в Україні: як уряд планує боротися із захворюваністю

Онкологія в Україні: як уряд планує боротися із захворюваністю

Кабмін також схвалив стратегію розвитку системи протитуберкульозної меддопомоги

Онкологія в Україні: як уряд планує боротися із захворюваністю
Фото: ілюстративне

Кабінет Міністрів затвердив Національну стратегію контролю злоякісних новоутворень на період до 2030 року та план дій з її реалізації на період до 2025 року.

Про це йдеться на сайті КМУ.

«Серед причин смертності в Україні онкозахворювання посідають друге місце (перше – серцево-судинні захворювання). Питання щодо профілактики, діагностики, лікування онкозахворювань, надання паліативної та реабілітаційної допомоги перебувають у центрі складного комплексу соціально-економічних, медичних, психологічних і морально-етичних проблем, що виводить зазначену патологію за рамки суто медичної», – йдеться в повідомленні.

Розв’язання визначених проблем планується забезпечити шляхом реалізації 7 стратегічних цілей:

Стратегічна ціль 1. Забезпечення ефективного функціонування спроможної мережі закладів охорони здоров’я, що забезпечують надання медичної допомоги пацієнтам з онкозахворюваннями, якісних медичних послуг із діагностики, комплексного лікування та реабілітації на основі мультидисциплінарного підходу.

Стратегічна ціль 2. Запровадження багаторівневої системи заходів із профілактики злоякісних новоутворень з урахуванням наявної та оновленої інформації про розподіл та інтенсивність впливу чинників їх виникнення, зокрема поведінкових факторів ризику, системне інформування населення про такі чинники ризику та популяризація здорового способу життя.

Стратегічна ціль 3. Підвищення рівня виявлення онкозахворювань на ранній стадії за рахунок створення окремого завдання державної інформаційної політики з метою формування поміркованої онкологічної настороженості та заклику до профілактичних оглядів, а також введення пілотних програм із виявлення онкозахворювань, зокрема програм із рутинного або обов’язкового онкоскринінгу.

Стратегічна ціль 4. Забезпечення надання пацієнтам з онкозахворюваннями медичних послуг із якісної та доступної паліативної, психологічної та реабілітаційної допомоги.

Стратегічна ціль 5. Удосконалення функціонування державної централізованої системи збору, обробки та аналізу спеціальної медичної статистичної інформації щодо показника онкозахворюваності, передбачивши заходи для посилення аналітичної складової такої інформації.

Стратегічна ціль 6. Підвищення рівня професійної освіти медичних працівників і збереження кадрового потенціалу закладів охорони здоров’я, що надають спеціалізовану медичну допомогу пацієнтам з онкозахворюваннями.

Стратегічна ціль 7. Забезпечення проведення фундаментальних і прикладних наукових досліджень з питань онкології на принципах доказової медицини, розвиток міжнародного партнерства з питань онкології.

Показниками досягнення стратегічних цілей є:

  • зниження щороку на два відсотки смертності від онкозахворювань;
  • підвищення рівня загальної та безрецидивної тривалості життя пацієнтів з онкозахворюваннями;
  • підвищення щороку на пів відсотка питомої ваги пацієнтів з онкозахворюваннями, які перебували на обліку п’ять і більше років із моменту встановлення діагнозу, порівняно з попереднім роком;
  • підвищення щороку на один відсоток показників виявлення випадків онкозахворювань, діагностованих на ранніх стадіях, порівняно з попереднім роком тощо.

Крім того, Кабмін схвалив Стратегію розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню на 2024 – 2026 роки.

Зазначається, що Україна включена до переліку країн високого пріоритету ВООЗ як країна з високими показниками захворюваності на туберкульоз, збудник якого має множинну лікарську стійкість до основних антимікобактеріальних препаратів.

«На цей час впроваджуються нові методи діагностики, використання пероральних препаратів для лікування лікарсько-стійкого туберкульозу, електронної системи охорони здоров’я, а також інноваційні підходи до надання послуг у сфері громадського здоров’я», – йдеться в документі.

Стратегічними цілями є, зокрема:

  1. забезпечення надання інтегрованої та орієнтованої на потреби людей протитуберкульозної медичної допомоги;
  2. реалізація ефективної політики та забезпечення багатогалузевого та багатосекторального підходу до подолання туберкульозу;
  3. активізація досліджень та інновацій;
  4. впровадження інфекційного контролю за туберкульозом на усіх рівнях надання медичної допомоги.

Показниками досягнення цілей цієї стратегії є:

  • доступність та безперервність надання якісної медичної допомоги в територіальних громадах, досягнення економічної ефективності,
  • поліпшення якості та підвищення рівня задоволеності пацієнтів та лікарів;
  • забезпечення багатогалузевого та багатосекторального підходу до подолання туберкульозу з наданням переваги участі територіальних громад у подоланні туберкульозу та прийняттям рішення за результатами моніторингу та оцінки здійснення заходів з протидії поширенню туберкульозу на національному, регіональному та місцевому рівні;
  • швидке впровадження інноваційних технологій у сфері подолання туберкульозу та забезпечення максимального впливу та активізації інновацій з практичним застосуванням результатів, що сприятиме подоланню туберкульозу;
  • запобігання захворюванню на туберкульоз як серед відвідувачів закладів охорони здоров’я, так і серед медичних працівників.

Бекграунд. Раніше Mind повідомляв, що НСЗУ проситиме уряд підняти тарифи на низку медичних послуг. За її оцінкою, тарифи на більшість медичних послуг є «абсолютно реальними», однак служба хоче запропонувати уряду переглянути ціни у бік зростання. Це стосуватиметься кардіохірургії та окремих хірургічних втручань із застосуванням інноваційних підходів.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло