U-LEAD роз’яснює: Як впровадити зміни до закону «Про місцеве самоврядування в Україні» у діяльність ОМС
U-LEAD з Європою

U-LEAD роз’яснює: Як впровадити зміни до закону «Про місцеве самоврядування в Україні» у діяльність ОМС

Та не порушити інше законодавство

U-LEAD роз’яснює: Як впровадити зміни до закону «Про місцеве самоврядування в Україні» у діяльність ОМС

Державна мова на пленарних засіданнях рад і засіданнях депутатських комісій, їх відеофіксація, зберігання та оприлюднення відеозапису, а також регулярне оновлення інформації у формі відкритих даних щодо об’єктів права власності громад. Такі нові норми закону «Про місцеве самоврядування в Україні», які мають на меті збільшити прозорість і відповідальність органів місцевого самоврядування, набули чинності з травня по серпень.

Програма «U-LEAD з Європою» з метою роз’яснення новацій закону провела серію відкритих інформаційних заходів, до яких, зокрема, залучила й автора законопроєкту Романа Лозинського, першого заступника голови Комітету ВР з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Разом із представниками U-LEAD він розповів, яких дій мають вжити ОМС на виконання норм закону щодо забезпечення прозорості місцевого самоврядування, – повідомляє Програма «U-LEAD з Європою».

Закон частково набув чинності 15 травня. Тож, починаючи від цього дня, органи місцевого самоврядування повинні забезпечити використання державної мови під час сесій місцевих рад усіма присутніми. З цього ж моменту для ОМС з’явився обов’язок оприлюднювати та надавати на запит проєкти порядку денного засідань постійної комісії ради. Також є нова норма, згідно з якою висновки й рекомендації постійних комісій приймаються відкритим поіменним голосуванням, а їх результати зазначаються у протоколах засідань комісій.

Крім того, на рівні закону зафіксовано обов’язок оприлюднювати та регулярно оновлювати на єдиному державному вебпорталі відкритих даних і на офіційних вебсайтах ОМС публічну інформацію у формі відкритих даних щодо об’єктів права власності громад сіл, селищ, міст, районів у містах.

З 15 серпня набрали чинності норми закону, які зобов’язують місцеві ради здійснювати відеофіксацію, а також зберігання та оприлюднення відеозапису пленарного засідання ради й засідань постійних комісій.

Втім норми закону щодо трансляції в мережі Інтернет у режимі реального часу пленарних засідань ради та засідань постійних депутатських комісій стануть обов’язковими лише через 30 днів із дня припинення чи скасування воєнного стану в Україні. Водночас Роман Лозинський звернув увагу, що в законі немає жодних заборон щодо організації трансляцій у режимі реального часу вже зараз, до завершення воєнного стану. Тому ті місцеві ради, які транслювали свої засідання раніше, можуть продовжувати цю практику.

Вікторія Троценко, керівниця Регіонального офісу U-LEAD у Донецькій області, звернула увагу учасників заходів на те, що місцеві ради повинні оновити свої локальні акти, адже новий закон вплине на організацію пленарних засідань місцевої ради та засідань її постійних комісій. Так, необхідно передбачити в регламенті ради порядок організації трансляції та відеозапису засідань ради й комісій, порядок зберігання відеозапису та його оприлюднення. Також слід визначити в раді осіб відповідальних за ці процеси та придбати необхідне для цього обладнання.

Своєю чергою Михайло Шелеп, радник із питань децентралізації та місцевого самоврядування Регіонального офісу U-LEAD на Рівненщині, наголосив, що виконання норм цього закону потребує від посадових осіб і кращого розуміння норм Закону України «Про доступ до публічної інформації». Адже, згідно із вимогами нового закону, відеозапис тієї частини засідання, де розглядали питання, що містять інформацію з обмеженим доступом, не повинен транслюватися та оприлюднюватися. Тому тут важливим є коректне застосування передбаченої законом процедури обмеження доступу до публічної інформації, а саме застосування так званого трискладового тесту.

Нагадаємо: Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС і його державами-членами: Німеччиною, Польщею, Данією та Словенією – для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян і розширює можливості громад. З цією метою Програма реалізовує велику низку навчальних заходів, які посилюють спроможності територіальних громад у різноманітних сферах. 

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло