Арбузов, Курченко й Онищенко мають бізнес на Чукотці – розслідування
Компанія, пов'язана з утікачами, лише 2022 року сплатила до російського бюджету $5,8 млн податків

Колишній голова Нацбанку Сергій Арбузов, ексдепутат Верховної Ради Олександр Онищенко й олігарх Сергій Курченко мають вугільний бізнес на Чукотці у рф.
Про це йдеться в розслідуванні російського видання Кедр.Медіа і громадської організації «Арктида».
Українські втікачі через кіпрську компанію Prontoservus Limited пов'язані з австралійською вугільнодобувною компанією Tigers Realm Coal («Тигри»), яка видобуває вугілля на Чукотці та продає його у Китай.
Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну Австралія запровадила санції проти рф. Під заборону потрапив й імпорт вугілля – ввезення його в Австралію кваліфікувалося б як кримінальний злочин. Але «Тигри» російське вугілля продавали в Азію. Це призвело до дворічного судового розгляду між TIG і австралійським управлінням із санкцій. Попри суд, компанія не зупинила видобуток. У 2022 році «Тигри» продали близько 2,3 млн тонн вугілля та сплатили російському уряду $5,8 млн податків. Це у 3,5 раза більше, ніж у 2021 році, коли було продано $1,6 млн.
За оцінкою журналістів, у 2023 році компанія знову поліпшила свої показники за обсягами видобутку та продажу попри зниження загальної виручки через нижчу ціну на вугілля. Так, у 2023 році TIG видобула рекордні 1,6 млн тонн сировини – це на 56% більше, ніж у 2021-му, за рік до початку повномасштабного вторгнення. За той самий період обсяг реалізованого вугілля збільшився на 39%, а виручка на 35%. У серпні минулого року «Тигри» оголосили про укладення угод на постачання вугілля чотирьом китайським клієнтам, а також заявили про плани співпраці з індійськими та в'єтнамськими покупцями.
У квітні цього року австралійський суд постановив, що «діяльність російських дочірніх компаній TIG містить дії, які являють собою імпорт підсанкційних товарів». Через тиждень «Тигри» оголосили про продаж своїх російських активів за «запропоновану суму» в $49 млн. Договір купівлі-продажу акцій було підписано з російською компанією «АПМ-Інвест», яка належить бізнесменові Марку Бузуку. Голова ради директорів Tigers Realm Coal Крейг Віггілл представив Бузука, як підприємця, «на якого сьогодні не накладено персональних санкцій і який не має зв'язків із російською державою». Водночас розслідувачі встановили, що новий власник російських активів TIG є інвестором Архангельського морського торгового порту разом з андрієм патрушевим – сином колишнього секретаря радбезу рф ніколая патрушева. І батько, і син, до речі, перебувають під міжнародними санкціями, зокрема з боку Австралії.
Варто зазначити, що до 2023 року TIG виплатила понад $1,4 млн як роялті офшорним компаніям, а у 2012-му зробила одноразовий платіж у розмірі $400 тис. на адресу BS Chukchi Investments, яка веде до українських діячів часів Януковича. У лютому 2024 року Tigers Realm Coal повідомила про внесення поправок до угоди про роялті, зобов'язавшись до середини 2025-го виплатити на адресу офшорів $4,5 млн.
Нагадаємо: Сергія Арбузова пов'язують зі справами про розкрадання 220 млн грн НБУ при створенні телеканалу «Банківське телебачення»; про заволодіння коштами «Чорноморнафтогазу» під час закупівлі «вишок Бойка».
«Газ-альянс» українського олігарха-втікача Сергія Курченка торгувала продукцією з окупованих районів Донецької та Луганської областей. У 2015 році США запровадили проти нього санкції за «незаконне привласнення активів України». У 2024 році американський Мін'юст звинуватив Курченка у відмиванні коштів і порушенні санкцій – йдеться про продаж металопродукції юридичиним та фізичним особам США через мережу підставних компаній.
Олександра Онищенка ВАКС заочно засудив до 15 років позбавлення волі у справі про привласнення 740 млн грн через «Укргазвидобування».
Коментар Онищенка:
Пізніше до редакції Mind надійшов коментар сторони захисту та фігуранта справи. У ньому Онищенко стверджує, що він не має «жодного вугільного бізнесу на Чукотці в росії».
Окрім цього, наголосив бізнесмен, він не володіє компанією Prontoservus Limited (Кіпр), не має «жодного контролю над цією компанією» та не знає «хто є реальний власник компанії».
Він додав, що його юристи намагалися отримати витяги від Кіпрських державних органів щодо власників компанії, проте отримати інформацію не вдалось.
Бекграунд. Раніше Mind писав, що НБУ знайшов російський бізнес у власника української компанії, яка надає послуги з фінансового лізингу.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].