Дуров відвідував росію понад 50 разів після своєї заяви, що більше туди не повертатиметься

Дуров відвідував росію понад 50 разів після своєї заяви, що більше туди не повертатиметься

Ці відвідування збігаються в часі з намаганнями російської влади заблокувати Telegram

Дуров відвідував росію понад 50 разів після своєї заяви, що більше туди не повертатиметься
фото DR

Засновник Telegram Павло Дуров продовжив їздити в росію після того, як у 2014 році продав свою частку в соцмережі «ВКонтакте» та оголосив про еміграцію через тиск влади.

Про це пишуть «Важные истории».

Журналісти відстежили переміщення Дурова, вивчивши дані з найбільшого витоку ФСБ – бази прикордонної служби «Кордон». Хоча Дуров говорив, що в нього «немає шляху назад», і опублікував маніфест «Сім причин не повертатися до росії», згодом він відвідував її понад 50 разів у період із 2015 до 2021 року.

Причому це відбувалося під час усіх ключових подій навколо Telegram: наприклад, у 2017 році, коли ФСБ вимагала від нього ключі шифрування. При цьому публічно про ці візити не було відомо. Більшість припала на період із травня 2015-го до грудня 2017 року. За цей час бізнесмен відвідував москву та санкт-петербург як мінімум 41 раз.

Потім була дворічна перерва: тоді російська влада почала намагатися заблокувати Telegram. Дуров виїхав наприкінці 2017 року, коли суд уже встиг оштрафувати месенджер на 800 тис. рублів за відмову виконати один із запитів ФСБ.

Дуров поселився в Дубаї, де розпочав роботу над TON і криптовалютою Gram разом із братом Ніколаєм. Йому вдалося залучити для цього $1,7 млрд від більш ніж 170 інвесторів, зокрема російських мільярдерів Юрія Мільнера, Романа Абрамовича і Саїда Гуцерієва й великих венчурних фондів.

Однак при реалізації блокчейн-проєкту у Дурова виникли проблеми з Комісією з цінних паперів та бірж США. У березні 2020 року суд у Нью-Йорку заблокував випуск Gram. Бізнесмен пообіцяв інвесторам розплатитися з ними, продавши акцій Telegram.

У травні 2020-го блокчейн-проєкт було закрито, а вже на початку літа Дуров знову відвідав росію. 4 червня засновник Telegram написав, що вітає раніше висловлену в Держдумі ідею припинити блокувати месенджер у росії, зазначивши, що завершення цієї історії могло б «позитивно позначитися на інноваційному розвитку та національній безпеці країни».

Дуров також заявив, що його команда стала ефективніше видаляти «екстремістську пропаганду», і пообіцяв підтримувати владу, якщо вона захоче боротися з тероризмом, не порушуючи права на таємницю листування.

Уже 18 червня 2020 року «Роскомнадзор» оголосив, що припиняє блокування Telegram, незважаючи на те, що відповідне рішення суду залишилося в силі. Ввечері того ж дня Дуров полетів із петербурга до Бєлграда. Там сербський нотаріус зачитав йому мирову угоду між Telegram Group Inc. та SEC у справі TON із зобов'язанням негайно повернути інвесторам $1,193 млрд.

20 червня Дуров знову повернувся до росії і протягом півтора року приїжджав туди ще кілька разів. Останній такий візит відбувся ув жовтні 2021 року. На період цих поїздок припало блокування телеграм-бота «Розумного голосування» Алєксєя Навального та інших опозиційних ботів перед виборами до держдуми у вересні 2021 року.

При цьому в недавньому інтерв'ю американському журналісту Такеру Карлсону Дуров запевняв, що намагається не відвідувати «великі геополітичні держави»: росію, Китай і США. «Я подорожую тими місцями, де впевнений, що вони відповідають нашим цінностям і тому, що ми робимо», – говорив бізнесмен.

Бекграунд. 24 серпня Павла Дурова арештували у Франції. Росіянина було затримано в рамках розслідування протиправного використання месенджера. В обвинуваченні 12 пунктів, серед них: поширення дитячої порнографії та хакерських програм, наркоторгівля, шахрайство, відмивання грошей, відмова від співпраці з владою та використання криптовалютних інструментів.

Слідом за Францією Південна Корея оголосила про претензії до Telegram.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло