Світовий попит на нафту зростає найповільніше з часів пандемії

Світовий попит на нафту зростає найповільніше з часів пандемії

Міжнародне енергетичне агентство прогнозує надлишок нафти у 2025 році, навіть якщо ОПЕК+ продовжить скорочення поставок

Світовий попит на нафту зростає найповільніше з часів пандемії

Світовий попит на нафту зростає «значно повільніше» через уповільнення економіки Китаю, що призвело до зниження цін до найнижчого рівня за три роки.

Про це повідомляє Міжнародне енергетичне агентство (ІЕА).

У першій половині року споживання збільшилося на 800 тисяч барелів на день, що становить лише третину від зростання у той самий період 2023 року. Це найнижчий темп зростання з часу падіння попиту на нафту під час пандемії 2020 року.

«Економічне зростання в Китаї сповільнюється, а проникнення електромобілів у транспортну систему йде дуже швидкими темпами,» – сказав виконавчий директор ІЕА Фатіх Бірол в інтерв'ю з Парижа.

Ціни на нафту впали нижче 70 доларів за барель у Лондоні вперше з кінця 2021 року на фоні занепокоєння даними з Китаю та США – двох найбільших споживачів нафти у світі. Значне скорочення видобутку в Лівії та тривале обмеження постачання альянсу ОПЕК+ мало вплинули на цю тенденцію.

Прогнози на наступний рік виглядають ще слабшими: очікується профіцит у кожному кварталі, навіть якщо ОПЕК+, очолювана Саудівською Аравією та росією, відмовиться від планів поступово відновлювати поставки. ІЕА прогнозує, що світовий попит на нафту припинить зростати до кінця десятиліття, а нинішнє сповільнення підтверджує очікування агентства, що «пік може наближатися,» – заявив Бірол.

Китайський попит скоротився у липні четвертий місяць поспіль, а споживання пального в інших країнах є «стриманим у кращому випадку,» йдеться у звіті. Імпорт нафти Пекіном знизився до найнижчого рівня за майже два роки на фоні економічного сповільнення та слабкої споживчої довіри.

У липні споживання Китаю зменшилося на 280 тисяч барелів на день у порівнянні зі збільшенням на 1 мільйон барелів на день за попередні 12 місяців. За прогнозами, цього року зростання складе лише 180 тисяч барелів на день.

ІЕА залишило прогнози щодо світового попиту на нафту майже незмінними, очікуючи зростання на 900 тисяч барелів на день цього року і на 950 тисяч у 2025 році, що менше 1%. Це нижче за прогнози таких аналітиків, як JPMorgan Chase & Co. та Citigroup Inc., які очікують зростання на 1,3 і 1,5 мільйона барелів на день відповідно у 2024 році.

Проте, похмурий прогноз ІЕА щодо китайського споживання широко підтримується іншими експертами. За словами керівника Vitol Group Рассела Харді, споживання бензину в Китаї може припинити зростання вже цього або наступного року, оскільки автопарк країни «повільно переходить на електромобілі.»

Сповільнення попиту створює виклик для Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК) та її союзників. Група з 23 країн планувала поступово відновлювати 2,2 мільйона барелів на день відновленого видобутку з наступного місяця, але вирішила відкласти перше підвищення до грудня.

Конкуренти, які скористалися зусиллями ОПЕК+ щодо підтримки цін, можуть становити ще більшу загрозу для картелю. За даними ІЕА, видобуток нафти поза ОПЕК+ збільшиться на 1,5 мільйона барелів на день цього року і наступного, перевищуючи зростання світового попиту більш ніж на 50%. Лідерами будуть США, Бразилія, Канада та Гайана.

Навіть якщо ОПЕК+ повністю скасує план відновлення 2,2 мільйона барелів на день наступного року, це не зупинить надлишок на ринку, вважає ІЕА. «З огляду на те, що постачання поза ОПЕК+ зростає швидше, ніж загальний попит, картель може зіткнутися з суттєвим профіцитом, навіть якщо додаткові обмеження залишатимуться,» йдеться у звіті агентства.

Бекграунд. Раніше Mind писав, що ф'ючерси на нафту марки Brent зросли майже до $69,6 за барель у середу, частково відновившись після досягнення найнижчого рівня з грудня 2021 року.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Invest Summit. Jazz Business
Читайте також
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло