ЄС закликають закрити прогалини в системі ППО за допомогою спільного боргу
За словами аналітиків, Євросоюзу потрібно залучити щонайменше $100 млрд для зміцнення оборони

Європейський Союз повинен розглянути можливість випуску спільного боргу для фінансування масштабних інвестицій у протиповітряну оборону, щоб краще захистити свій повітряний простір від потенційних російських ударів.
Такий висновок міститься у новому звіті брюссельського аналітичного центру Bruegel.
Питання протиповітряної оборони набуло нагальної ваги останніми місяцями після того, як кілька іранських дронів, запущених з території росії, порушили повітряний простір ЄС. Один із них нещодавно впав у Латвії.
У 2022 році Німеччина запустила ініціативу «Європейський повітряний щит», спрямовану на зниження вразливості континенту перед авіаударами в умовах дедалі більшої геополітичної напруженості. Однак фінансування цієї програми залишається під питанням, особливо через опозицію Берліна до ідеї спільного боргу ЄС, яку він знову озвучив після нещодавнього звіту голови Європейського центрального банку Маріо Драгі щодо конкурентоспроможності ЄС.
«Це пріоритет для Німеччини. Вони хочуть, щоб це запрацювало», – зазначив у інтерв'ю автор звіту старший науковий співробітник Bruegel Ґунтрам Вольф. І хоча до ініціативи вже приєдналася 21 країна, включно з Великою Британією та Туреччиною, «найважче тепер – змусити їх витратити гроші», додав Вольф.
Концентрація на конкретній темі, такій, як протиповітряна оборона, може допомогти переконати скептично налаштовані держави – члени ЄС прийняти ідею спільного боргу, оскільки проєкти ППО мають велике значення для безпеки всього регіону.
Такі проєкти потребують значних капіталовкладень. Наприклад, одна батарея ракет Patriot коштує близько $1 млрд, а, за оцінками звіту Bruegel, загальна потреба блоку в інвестиціях може сягати сотень мільярдів.
У серпні рівень безпеки на авіабазі НАТО в Німеччині було підвищено через підозрілу активність російських дронів. На початку вересня Латвія та Румунія також повідомили про випадки порушення їхнього повітряного простору російськими дронами, що свідчить про дедалі більшу загрозу для сусідів москви.
Бекграунд. Раніше Mind писав, що Нідерланди не передадуть Україні систему протиповітряної оборони Patriot через відмову від участі в постачанні одного із союзників країни.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].